10 способів дослідити свою совість

Це як дзеркало, яке допоможе вам побачити світ своїх переживань і розгубленості. Проте відображення, в яке ми вдивляємося, не завжди виразне. Як тренувати совість? Насамперед буде потрібна емпатія.

Сумління — це таємниця. Щось більше, ніж невловне почуття. Однак його вказівки не завжди зрозумілі. Це як дзеркало, яке допомагає нам побачити світ і нашу дорогу. На жаль, відображення, в яке ми вдивляємося, не завжди виразне. Ось кілька способів, які допоможуть нам поглянути на свою совість.
Ким ви хочете стати?

За порадою Стівена Кові, автора «7 звичок ефективних людей», перш ніж приступити до будь‑якого проекту, ми повинні знати, чого хочемо досягти. Такий підхід допомагає подолати труднощі, які без сумніву виникатимуть на нашому шляху. Жоден будівничий не може побудувати дім без плану. Так само і з совістю: візуалізація мети, а отже — ким я хочу стати — надзвичайно допомагає.

Емпатія

Як часто я несправедливо скаржуся на інших? Як часто, отримуючи повідомлення, я уявляю собі найгірші наміри його автора? Занадто часто. Тому, перш ніж відреагувати, я намагаюся зрозуміти, що мотивує іншу людину. Емпатія — це основа, якщо хочемо краще зрозуміти свою совість.
Іззі Калман пише у «Психології сьогодні»: «Якщо ви неврологічно нездатні до співпереживання, вас можуть карати, навчати, тренувати… але це не розвине вашої совісті».

Добрий приклад

Однак навіть люди, які через свій характер або виховання зазнають труднощів з емпатією, можуть допомогти собі. Експерти, які досліджують розвиток дитини, підкреслюють, що діти дуже сильно ідентифікують себе з цінностями суспільства, в якому ростуть. З дорослими так само. Тому, оскільки емпатія не виникає природнім шляхом, ми можемо цього навчитися. Якщо ви ототожнюєте себе з якимсь авторитетом, або турботливим другом, або навіть із приємною пані з сусіднього магазину, яка постійно усміхається, то можете навчитися від них емпатії.

Практика

Всі виконані мною тести особистості — а було їх немало! — показують, що я байдужий істукан. Моя природна емпатія така низька, що я міг би бути роботом, тому для мене праця над сумлінням — це справжня боротьба. На щастя, і тут справджується народна мудрість, яка говорить, що практика робить майстром. Важко очікувати, що за одну ніч ми станемо ідеалом. Інакше новорічні постанови не залишалися би так часто теорією. Поведінкова психологія стверджує, що для змін найбільш ефективна техніка малих кроків. Тому тепер я намагаюся слухати свою совість при прийнятті навіть найменших рішень.

Передбачення

В слуханні совісті мені допомагає передбачення ситуації, яка може виникнути. Якби щось сталося несподівано — швидше за все, я не відреагував би так, як хотів би. Тому коли наближається ділова зустріч із людиною, яка мене дратує, я готуюся і думаю про те, як я хочу поводитися. Попри це моя реакція найчастіше залишає бажати кращого. Планування і тренування — це чеснота розсудливості, вона захищає нас від багатьох неприємних ситуацій. На щастя, добре сумління не вимагає наукового ступеня з етики. Достатньо звичайних, щоденних вправ.

Сповідь

Сповідь допомагає душі, чи не так? Йдеться не про розповідь своїх темних таємниць кожному зустрічному, а про розмову з відповідною людиною, такою як священик, і визнання своїх провин. Це очищає совість. Для мене Таїнство Примирення — необхідна і часта звичка. Завдяки їй я пам’ятаю, що Бог мені пробачив і підтримує мене в подальшій роботі над сумлінням.

Однак сповідь працює краще, коли я до неї підготувався. Тому я роздумую над тим, чим я згрішив, досліджую свою совість заздалегідь. Англіканець Джонатан Мічікан рекомендує тренувати сумління, «бо ніхто і ніколи не зростав у святості без справжнього погляду на себе. Неможливо полагодити міст без перевірки тріщин і слабких місць».

Пошуки

Іноді аналіз сумління викликає дилему. Що таке «добре»? Чи моя думка справедлива? Я не завжди можу відразу відповісти на всі ці питання. Чи штучне запліднення з генетичним матеріалом від трьох людей погане? Поняття не маю! Тому я шукаю інформацію в надійних джерелах. Тільки так я можу скласти думку зі складних питань.

Це вимагає, однак, визнання свого невігластва. Мої спонтанні умовиводи зазвичай не становлять вершини інтелектуальних досягнень. Тому, перш ніж робити висновки, слід уважно розглянути справу. Відкритість розуму і ретельність дозволяють мені зберегти повагу до себе і мотивують шукати істину.

Чесність

Я хочу йти за голосом свого сумління попри труднощі. Іноді ми знаємо, що є добрим, але відмовляємося від цього через тиск оточення. Нещодавно я дивився документальний фільм «Коли вбиваєш». Принаймні, один з присяжних визнав, що змінив свою позицію зі страху. Це часто трапляється. Відомий стенфордський тюремний експеримент показав, що достатньо лише кількох людей із сильною особистістю, щоби решта групи почала працювати всупереч собі.

Ми не можемо звинувачувати цих людей. Я сам маю схильність підлаштовувати правила на власну користь. Незалежно від того, наскільки маленька справа, вибори сумуються і впливають на мою поведінку в разі проблем більшого масштабу. Як і кожен лиходій, я обманююся тоді, що мої дії виправдані. Але якщо я ігноруватиму свою совість, вона зрештою замовкне.

Краса

Краса оточує нас всюди. Вона у сході сонця, в шумі хвиль, у сміхові дитини, в музиці, в кіно, в картинах. Краса допомагає мені краще та ширше бачити світ і людей навколо. Я згоден із Брайаном Прафом, який каже: «Дивлячись на твір мистецтва, знайомишся з його автором в дуже і…ний спосіб: із внутрішньої сторони… Твоє сумління зустрічається з його сумлінням, і якщо ти дозволиш, воно може раптово вирости».
Те ж саме стосується книжок. Дослідження показують, що читання романів позитивно впливаює на нашу емпатію. Це тому, що їхні герої роблять вибори, яких ми часто не розуміємо, але через деякий час таємницю розгадано. Завдяки цьому ми можемо поглянути на свої власні рішення з іншої перспективи.

Любов

Ми не пов’язуємо інтуїтивно сумління з любов’ю, але треба визнати, що воно — це щось більше, ніж відповідна поведінка чи вдосконалення сили волі. Якщо я люблю когось, то хочу найкращого для нього, а нагоди виявити любов трапляються буквально на кожному кроці. Тому я не знеохочуюся, якщо мені не відразу вдається виконати всі десять пунктів, які я згадав. Достатньо, якщо кожного дня вчитимуся любити, цінувати людей, які мене оточують, і з радістю віддам їм частинку себе. Без сумніву, я буду тоді на правильному шляху.

Переклад CREDO за матеріалами: Майкл Реньє, Aleteia

Читайте також:Ви навіть і не здогадувались. 10 речей, які ваша мама вам ніколи не говорила

За матеріалами видання: CREDO

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram