Чому не можна засмагати на траві і їсти цитрусові на пляжі

Сiк рослин, прореагувавши iз сонячним свiтлом, залишає слiди на шкiрi, яких вже не усунути…

— Алергiя на сонце (фотодерматит) — явище сьогоднi не таке вже й рiдкiсне. Такий дiагноз ми ставимо дедалi частiше, — визнає Галина Шперун, лiкар-дерматокосметолог вищої категорiї обласного шкiрно-венерологiчного диспансеру. — Її ознаки — шкiра вкривається дрiбними червоними прищиками i починає свербiти.

Майте на увазi: сонце лише запускає “алергiчну” реакцiю. Справжня причина хвороби криється в порушеннi роботи внутрiшнiх органiв — печiнки, наднирникiв, нирок, ендокринної системи та iнших.

— Що робити?

— Для початку — перестати засмагати. Щоби зняти подразнення шкiри, можна скористатися заспокiйливими мазями з ланолiном, цинком чи метилурацилом. Та якщо не звернутися до дерматолога чи алерголога, щоб виявити причину фотодерматиту, — ця проблема буде посилюватися внаслiдок перебування на сонцi.

Сонячна алергiя iнколи проявляється так сильно, що призводить до шoкової реакцiї органiзму, тобто людина може її просто не пережити… Та зазвичай, в мiру насичення органiзму сонцем, ця алергiя зменшується. Коли ви вже зауважили, що ваш органiзм має таку реакцiю, обов’язково використовуйте сонцезахиснi засоби.

До слова, чимало лiкарських препаратiв, взаємодiючи iз сонячними променями, утворює в буквальному розумiннi вибухонебезпечну сумiш. На жаль, про це далеко не всi знають.

— Що ви маєте на увазi?

— Сьогоднi дуже багато медикаментiв, що пiдсилюють чутливiсть шкiри до сонячних променiв. Це явище названо фотосенсибiлiзацiєю. Ефект полягає в утвореннi дуже скорої й iнтенсивної пiгментацiї. Щоб з’явилася видима засмага, звичайнiй шкiрi потрiбно 2 — 3 годин, а сенсибiлiзована шкiра може обпектися за 40 — 50 хвилин пiсля початку засмагання.

Найвiдомiшими препаратами, що викликають цей ефект, вважаються азулфiдин, дiуретик хлортиазид i антидепресант мелiпрамiн. Цiкаво, що аналогiчний ефект мають також деякi компоненти парфумiв, дезодорантiв i антибактерiального мила. Саме тому фахiвцi не рекомендують митися й пахнитися перед прийманням сонячних ванн.

Якщо це правило знехтувати, то на мiсцi накладення цих речовин миттєво з’являться темнi пiгментнi плями, яких позбутися дуже важко. Коли використовувати креми, цей “парфумерний” ефект багаторазово пiдсилиться й тiло буде “строкатим” щонайменше чотири тижнi.

Поєднання деяких лiкарських препаратiв iз сонячним ультрафiолетом може викликати й алергiйнi реакцiї — фотоалергiю. Тодi тiло вкривається червоно-багряною висипкою, причому пiсля кiлькох днiв засмагання. Понад усе потерпають обличчя, шия, зона дeкольте i тильнi поверхнi кистей рук, тобто тi частини тiла, якi постiйно перебувають пiд дiєю сонця.

— Якi це лiкарськi препарати?

— Сонячну алергiю спричиняють, наприклад, гормoнальнi контрацептиви, сульфанiламiди (до таких належить усiм вiдомий бiсептол) та барбiтурати. Однак не у всiх людей, що вживають цi препарати, може виникнути фотоалергiя.

Алергiйну реакцiю можуть викликати не тiльки тi речовини, якi ми ковтаємо, але й тi, якi накладаємо на поверхню шкiри. Наприклад, тi ж сонцезахиснi засоби, до складу яких входять ПАБК i бензофенони. Так що перш нiж купувати такi
засоби, уважно вивчiть, з чого вони складаються.

Фотоалергiйну дiю має i сiк деяких рослин, що потрапив на шкiру. Є навiть така назва — луговий фотодерматит. Вiн проявляється на тiлi почервонiнням у формi листочкiв i травинок. Сiк рослин, прореагувавши iз сонячним свiтлом, залишає слiди на шкiрi, яких вже не усунути…

Тому не рекомендується засмагати на травi, особливо на конюшинi. Крiм того, фотоалергiйно впливає сiк цитрусових, петрушки i селери. Тому не рiжте i не їжте їх перед засмаганням: рукам i губам неминуче тодi зашкодить сонце.

Та найнебезпечнiший ефект, що виникає внаслiдок взаємодiї лiкiв i сонця, — фототоксичний. Деякi лiки, потрапивши в органiзм, пiд дiєю ультрафiолетових променiв утворюють токсичнi речовини, що впливають не тiльки на шкiру, але й на клiтини внутрiшнiх органiв, i тодi нищаться зовсiм здоровi клiтини. Цей ефект виявляється при дуже незначному опромiненнi: для початку реакцiї досить 20 — 30 хвилин перебувати на сонцi.

Читайте також: Що не можна робити ввечері: 8 несподіваних заборон від наших предків

Джерело.