fbpx
Все про дітей

Для вас, батьки! Як виростити розумну дитину

Будь-які відповідальні батьки намагаються виростити дитину не тільки здоровою, чуйною та вихованою, але й розумною. Пише 4mamas

Уміння критично мислити найперше асоціюється з умінням ставитися до будь-якої інформації з сумнівом. Але це поняття значно ширше.

Читайте також:Для вас, батьки! Зупинити дитячу істерику можна одним запитанням

Пропонуємо сім найпростіших прийомів, якими можна користуватися щодня:

1.Порівнювати предмети, шукати у них спільні чи різні риси. Це найлегше завдання, що можна виконувати будь-де: порівнювати продукти у магазині, птахів чи машини на вулиці, будинки, погоду вчора й сьогодні.

2.Увечері пригадувати свій день. Розвиток пам’яті дуже важливий для критичності мислення, бо наші рішення засновані на попередньому досвіді. Можна пригадувати події з ранку до вечора або у зворотному порядку.

3.«Чомусик». Якщо ваша дитина ставить запитання «Чому?» — це прекрасно! Психіка вже готова до сприйняття складних логічних конструкцій — і це найкращий спосіб відстежити та побудувати логічні ланцюжки. А якщо ви не знаєте відповідь — навіть краще! Продемонструйте на власному прикладі, як шукати інформацію, знаходити відповіді у книжках, інтернеті чи у компетентних осіб.

4.Формулювати свої потреби словами. Не тільки дитина повинна запитувати у вас «Чому?». Запитуйте й ви у дитини, допомагайте їй знайти відповідь. Чому холодно? Тому, що відчинене вікно, а на вулиці холодно, чи одяг недостатньо теплий? Уміння відчути свої потреби, висловити їх конкретними точними фразами, зрозуміти, що подобається, а що ні й чому, загалом кажучи, стежити за собою — одне з найкорисніших у справі взаєморозуміння.

5.Будувати фрази на зразок «Якщо …, то …». Під час читання казки запропонуйте передбачити, до чого призведе певний вчинок героїв, а після — зробити висновки. Розуміння та передбачення наслідків підготує базу до формування відповідальності за вчинки.

6.Стимулювати обговорення. Багато батьків виховують дитину авторитарно: роби, як я кажу, і не сперечайся! Часу обмаль, стомилися на роботі, безліч домашніх справ чекає. Але постійна економія часу на розмові з дитиною не піде їй на користь. У сучасному світі найбільших успіхів досягають ті люди, які вміють спілкуватися та знаходити спільні рішення, а зовсім не ті, хто мовчки виконує чужі накази. От з іншими нехай сперечається, а мене потрібно слухатися. Так міркує батько або мати. Ні!

Обговорення саме з батьками — це найважливіша умова формування навички, бо батьки для дитини є найбільшими авторитетами.

7.Не підказувати одразу ж готове рішення. Обговорюючи будь-що, не поспішайте запропонувати своє, готове рішення. Придумайте з дитиною декілька варіантів розвитку ситуації, нехай навіть фантастичних, та навчіть вибирати найкращий сценарій у конкретних умовах.

You cannot copy content of this page