Кір: як запобігти зараженню та чим загрожує це небезпечне захворювання

Кір передається повітряно-крапельним шляхом, вірус кору виділяється хворим в зовнішнє середовище під час кашлю, чхання або тісного особистого контакту.

В повітрі або на заражених поверхнях вірус залишається активним протягом двох годин. Хвора на кір людина є джерелом зараження з останніх двох днів інкубаційного періоду (триває 8-14 днів, рідко до 17 днів) до четвертого дня після появи висипань.

З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Бувають також випадки зараження плоду через плаценту від хворої матері. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.

Спалахи кору досить прогнозовані і спостерігаються кожні п’ять-шість років.

Читайте також: Вервиця до Всемогутнього Бога-сuльнa молитва у складні моменти життя

Найважче кір переносять діти до п’яти років і дорослі, що не були вакциновані і не перехворіли на кір в дитинстві. Серед можливих ускладнень кору – отит, пневмонія, енцефаліт, важка діарея і зневоднення, гепатит і навіть сліпота. Особливо небезпечним є захворювання на кір при вагітності – хвороба може спровокувати викидень або патологію у плода.

Симптоми, профілактика і лікування кору

Першим симптомом кору є сильне підвищення температури (іноді до 40 градусів). Воно настає через 10-12 днів після зараження і триває 4-7 днів. У хворих спостерігається чхання, кашель, почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь, запалення горла, діарея, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік.

На 4-5 день хвороби з’являється характерний для кору висип, він складається з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття. Спочатку висип з’являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках. Висип залишається на шкірі 5-6 днів.

Найефективнішим засобом проти кору є вакцинація. Ті, хто пройшов вакцинацію, отримують імунітет на багато років. Імунітет на все життя з’являється і у перехворілих на кір.

При кору призначають симптоматичне лікування, специфічного лікування не існує. Використовують відхаркувальні і протизапальні засоби для полегшення запалення дихальних шляхів. Щоб збити температуру – ібупрофен або парацетамол. При коньюктивіті призначають краплі з антибіотиками. Антибіотики також можуть застосовувати в разі розвитку пневмонії.

В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун дала поради, що робити з дітьми, які контактували з хворими на кір.

Основна порада – це вчасне вакцинування дитини (1 рік або 6 років).

“Якщо вашій дитині скоро виповнюється 1 рік або 6 років, їй необхідно зробити щеплення вакцини КПК проти кору, паротиту та краснухи згідно з календарем щеплень. Вчасна вакцинація може зберегти здоров’я і життя!” – радить міністр.

Якщо ж ви пропустили щеплення за календарем, – дуже важливо провакцинувати дитину протягом 72 годин

Джерело.