Обережно – кліщі! 3 кроки оперативного реагування

З першими променями весняного сонця так приємно вибратися всією сім’єю за місто на пікнік, погуляти в лісі, ну або, в крайньому випадку, просто посидіти на травичці в міському парку. Однак насолоджуючись прогулянкою, не втрачайте пильність: з приходом тепла активізуються вкрай небезпечні комахи – кліщі.

Укус кліща – маленька неприємність, яка може стати серйозною проблемою для здоров’я і навіть життя. За твердженнями вчених, кліщі переносять понад півсотні різних інфекцій, з яких в Україні найчастіше зустрічаються енцефаліт, хвороба Лайма і тулярімія. Що ж робити, якщо ви раптом виявили на своєму тілі або тілі малюка кліща? Головне – не панікувати, а оперативно реагувати. А як саме – ми підкажемо.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ДИТИНУ укусив кліщ

Як правило, укус кліща виявляють ще до того, як він встиг відпасти. Навколо укусу утворюється яскраво-червона пляма діаметром не більше 1 сантиметра – це алергічна реакція на слину членистоногого. Відчути укус не вдасться, оскільки болю при ньому не виникає. Людина може проходити з паразитом тривалий час і навіть не підозрювати про це.

Ознаками укусу може бути слабкість, запаморочення, сонливість, ломота в суглобах і світлобоязнь, а також прискорене серцебиття і підвищена температура. Зазвичай перші симптоми з’являються через 2-3 години після укусу. Тому, якщо малюк любить повалятися у весняній травичці, не лінуйтеся періодично оглядати його тіло.

Найчастіше кліщ прикріплюється до тих місць, де шкіра найбільш ніжна: на животі, грудях, в паховій області, за вухами. До слова, активний паразит з березня по листопад. Тому розслабитися не вийде до перших морозів.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВОРОГА ВИЯВЛЕНО

Повторимося – не панікувати. Від ваших оперативних і усвідомлених дій залежить здоров’я вашого малюка. В першу чергу, потрібно видалити кровососа з тіла дитини, щоб припинити інтоксикацію. Для цього не обов’язково вести дитину в трaвмпункт. Якщо мова йде про прогулянку в парку, то це можливо. А що робити, якщо ви перебуваєте за містом? Не втрачайте час! Дійте!

Перший крок. Видаляємо паразита з тіла дитини. Не поспішайте його висмикувати. Видаляти кліща потрібно акуратно, щоб не пошкодити черевце членистоногого. Найдоступнішим підручним засобом послужить нитка, яку можна висмикнути з одягу. Невелику петлю накидаємо на хоботок кровососа. Повільними хитними рухами витягуємо кліща. Зробити це не так складно, як здається.

Зручніше, звичайно, скористатися спеціальними пристосуваннями для видалення паразита. Вони невеликого розміру і з легкістю помістяться навіть в дамській сумочці. Придбати їх можна в будь-якому зоомагазині, оскільки тварини схильні до атак кліщів частіше, ніж люди.

Другий крок. Відвозимо кліща в лабораторію. Обов’язково! Адже тільки після того, як аналіз покаже, що кровосос «чистий», ви можете бути впевнені, що і ваш малюк в безпеці. В такому випадку, найгірше, чого варто очікувати – це алергічна реакція. Тому не полінуйтеся упакувати паукообраза в сірникову коробку, поліетиленовий пакет або іншу герметичну тару і доставити в медичну лабораторію.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО КЛІЩ інфікований

Ще раз – спокій і тільки спокій, як казав всім відомий казковий персонаж. У такому випадку лікар призначить аналіз крові на виявлення специфічних антитіл, щоб зрозуміти, наскільки серйозно інфекція проникла в організм дитини. І вже за його результатами буде призначати лікування, або профілактику.

Яким саме буде список процедур, залежить від того, яка конкретно інфекція виявлена. Наявність інфекції в крові малюка мінімальна? Швидше за все, лікар призначить імунотерапію. У разі, якщо кліщ інфікований енцефалітом, мова може йти про введення людського глобуліну.

Читайте також: Як назвати хлопчика, що народився в квітні

Джерело.