Помилка молодості коштувала сину життя

Хто сіє вітер – пожне бурю. Біблія. Ця історія сталася в Києві кілька років тому. Вірніше, початок історії припав на середину дев’яностих.

Смутні часи, коли навіть школярі на перервах козиряли один перед одним приналежністю до того чи іншого злoчинного угруповування. Коли на тих, хто мріяв стати вченим або поетом, дивилися як на недоумкуватих. Всі хотіли стати рeкeтирами, «Рекс», «бригадними торпедами». Значно пізніше на екранах країни пройде казково-зализаний фільм «Бригада», і  хулігани районних мастей почнуть називати один одного «Білими» та «Космосами». А тоді, в той веселенький час, будь-який школяр не з чуток знав, що таке «кидок», «розлучення» і «лопата».

На Хрещатику, біля входу в метро, ​​з « кидалами» працювала дівчина років вісімнадцяти-дев’ятнадцяти. Дуже красива, якась вся витончена, з дуже інтелігентним обличчям. Дивишся на таку і розумієш, що ця людина не те, що завжди каже правду, така і мухи не образить і комара зловить акуратно і в віконце випустить … Тому-то її і підібрали на роль.

Роль Христини (а саме так її звали) полягала в наступному. Натренованим поглядом вона вишукувала в різношерстому натовпі на Хрещатику якусь дамочку. Жінка повинна була бути добре одягнена, наявність діамантових сережок і пари кілець віталася. Краще – молоденька. Цього вимагав «сценарій». І ось Христина знаходить таку жінку. І, натягнувши на миле личко маску розгубленості, несміливими кроками йде до тієї. Підходить.

– Вибачте, заради Бога! Ви не могли б мені допомогти?

Жінка здригається, озирається. Уважно вивчає гардероб Христини. Та одягнена дуже добре, акуратно. Жінка все-таки чекає питання щодо грошей, щось типу «виручите, будь ласка, додому не можу доїхати …»

Але акуратненька дівчина з інтелігентним обличчям просить зовсім про інше.

– Ви розумієте, у мене хлопець  ревнивий, а я хочу йому зробити подарунок на день народження, сказала, що йду до подружки, буду в сім. А відділ в ЦУМі, де подарунок продається, закритий на перерву до восьмої. Він буде хвилюватися, ви розумієте? – і дивиться поглядом побитого спанієля в очі.

– Розумієте? Чи не могли б ви йому сказати, що я з вами?

-Та ну немає нічого простішого! Жінка розслабляється.

– Сама такою була, – сміється.

Йдуть в телефонну будку, розташовану тут же, поруч, в арці. Заходять. Опускають монетку. Набирають номер. Христина раптом різко виходить з будки, а на її місце втискується здоровенний бугай з шишкуватою головою. З’являється небезпечна бритва. На небезпечній відстані від шиї жінки.

– Давай,  все, що є, – сипить бугай.

Зірвавши з нещасної всі коштовності, відібравши сумочку, бугай моментально вистрибує з телефонної будки і розчиняється в натовпі. Жінка тремтячими руками відкриває рипучі двері, не пізнаючи свого голосу, починає кликати на допомогу … Що далі? Та нічого! З’являється міліціонер, уважно вислуховує, веде до відділення.

Христина отримує свою частку. В найближчому кафе витрушують вміст сумочки. Вже витягнутий гаманець з пристойною сумою, паспорт, якісь документи. Христина вдивляється в фотографію на паспорті, читає прізвище потерпілої.

– Цвєтаєва.

– Як поетеса, прямо, – констатує вона.

Але її подільник не знає, хто така Цвєтаєва-поетеса, його хвилює те, що в сережках – цирконій.

– Ну,  добре хоч, що бабок – нормально …

Христина розгортає акуратно складений в поліетиленовий пакет папір. На папері з великою синьою печаткою написано, що «Цвєтаєв О.В. 23.03.1988 героїчно зaгuнув при виконанні інтернаціонального обов’язку в м Пешавар ». У пакеті ще кілька листів і фотографія. Христина дістає з конверта листки зі шкільного зошита. Вірші. Мабуть, їх писав хлопчик, зображений на фотографії.

Дівчина пригнічена. Вона розгублено дивиться на подільника.

– Ти чого, Христя? Паспорт можна було б підкинути, та вона все одно заяву вже накатала – сто пудів. Дай-но мені ці папірці, – бугай простягає п’ятірню.

Бере те, що для когось – пам’ять про близьку людину, а для нього – папірці. І рве все на дрібні шматочки. Посміхається.

– Бачиш – і немає проблеми!

Минуло чотири роки. Христина зустріла людину, яка її полюбила. Він прекрасно знав, чим вона займалася раніше, але не дорікав її, не згадував про минуле.

– Що було те було. Тепер буде по-новому, – з посмішкою заявив він.

І дівчина повірила. В кінці-кінців, з того часу вийшло безліч людей, які стали згодом нормальними членами суспільства. Зараз ці люди займаються бізнесом, працюють всілякими менеджерами, а деякі навіть пишуть оповідання та вірші. Загалом, просто живуть.  А хто зрозумів – живе собі, радіє  життю.

Христина завагітніла. Пoлoги були досить важкими, але малюк народився справжнім богатирем. Батько носив матір і сина на руках, Христина світилася від щастя …

Одного вечора у дворічного Славіка (чоловік наполіг – «він славний малюк, буде Славіком!») Раптом піднялася температура. Христина питала у малюка: «Що болить?» Той відповідав: «Живіт». І плакав, і кричав від болю. Чоловік був у відрядженні, порадитися ні з ким. Христина вирішила не грати в доктора, а викликала «Невідкладна допомога». Жінка-лікар оглянула хлопчика.

Отруєння. Нічого страшного, давайте вугілля. До ранку пройде, – сухо сказала вона.

Глянула на Христину ще раз і додала чогось: «Так. До ранку пройде ».

Через чотири години Славік почав втрачати cвiдомість. Христина знову набрала «03», тремтячим голосом кричала в трубку, плакала …

Приїхала бригада гoспіталізувала хлопчика, моментально поставивши діагноз – гoстрий aпeндицит. Лікар, на цей раз чоловік, якось дивно дивився на Христину, коли вони мчали до лiкарні.

Ще через годину хiрург сказав їй: «Якби трохи раніше …»

У машині, притулившись до холодного вікна, їхала жінка. Вона дивилася на  будинки,  що неслись повз  вулиці нічного міста. Вона не бачила нічого перед собою. Тільки кpичущого від болю хлопчика і обличчя його матері. Обличчя, яке вона одразу впізнала, увійшовши в квартиру. Зміна чергового лікаря Цвєтаєвої добігала кінця …

Автор: Анатолій Шарій

Читайте також: Останнє бажання. Почесний пожежник

Джерело.

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram