Правда чи міф? Бог як ліки

Чи є вірним твердження, що віра зцілює? І якщо так, то завдяки яким механізмам це можливо? Останні медичні дослідження пропонують ряд цікавих гіпотез.

Віра – це лише форма самонавіювання, а корисний ефект релігійної практики всього лише різновид плацебо. Така точка зору домінує в сучасній медицині та розумах пересічних жителів вже досить давно.

Однак багато сучасних досліджень схильні піддавати її сумніву.

Міф:

Віра та інші атрибути релігії не мають ніякого впливу на здоров’я

Дійсність:

Насправді, мають. Не завжди. І без будь-якого дива.

Але заперечувати здібності духовних практик мати прямий вплив на здоров’я в світлі недавніх досліджень не доводиться.

Наприклад, невід’ємна частина східних духовних практик – медитація давно є об’єктом вивчення з боку медиків. Деякі недавні дослідження дали вельми красномовні результати.

Механізми, за допомогою якого медитація здатна чинити позитивний вплив на здоров’я, поки не відомі.

Але факт залишається фактом.

Віра корисна для здоров’я в незалежності від того, про яку релігію йдеться. Вся справа в оптимізмі і позитивному настрої

Медитація знижує рівень кров’яного тиску і стимулює роботу імунної системи. Також під час дослідження, проведеного медиками з університету Атланти, вдалося встановити, що регулярна медитація чинить серйозний вплив на здатність організму протистояти стресу.

Медики спостерігали за групою пацієнтів, які кожен день медитували протягом шести тижнів. Під час спеціально створених стресових ситуацій, їх реакція була більш спокійною, ніж у контрольної групи пацієнтів, які не практикували медитацію.

Чарльз Рэйзон, медик з університету Атланти, схильний пояснювати позитивний вплив медитації на здоров’я саме підвищенням стресостійкості. “Складно знайти хоча б одну сучасну хворобу, в якій стрес не був би рушійною силою”, – відзначає він.

У той же час, недавнє дослідження медиків з університету Вісконсіна дозволило внести деяку ясність у питання про те, як саме медитація сприяє роботі імунної системи.

Вчені сканували мозок пацієнтів під час медитації і відзначили підвищення електричної активності в лівій частині лобової частки.

Як правило, ця частина мозку більш активна у людей, схильних до оптимізму.

Ще два масштабних дослідження, проведених вченими з Бельгії та США, показали, що регулярна медитація істотно знижує шанси на виникнення депресії.

А дослідники з Інституту Джона Хопкінса (штат Меріленд) під час своєї роботи дійшли висновку, що медитація за своїм ефектом порівнянна з антидепресантами.

Але не медитацією єдиною, як говориться.

Віруючі тих форм релігії, яка не передбачає медитації, також здатні відчути на собі цілком відчутний ефект.

Ті, хто регулярно ходить до церкви, рідше хворіють, а якщо хворіють, легше справляються з труднощами

Масштабне метадослідження (що розглянуло більше 1200 окремих наукових розвідок з цієї теми), проведене групою британських вчених, дозволило прийти до висновку, що регулярне відвідування церков різних християнських конфесій має безпосередній позитивний вплив на здоров’я.

Люди, які регулярно відвідують церкву, схильні хворіти рідше, і переносити хворобу легше, ніж ті, хто в церкву не ходить, заключають дослідники.

Це пояснюється тим, що віруючі рідше відчувають себе самотніми та непотрібними, рідше зловживають алкоголем, рідше відчувають стрес (і легше переносять його).

Велике дослідження, проведене американськими онкологами в 2015 році, прийшло до висновків, що віруючі пацієнти з серйозними стадіями різних форм раку легше переносять складне лікування і досягають більшого прогресу.

За словами автора дослідження Хезер Джим, навіть в тому випадку, коли мова йде про запущених хворих і коли лікування виявляється неефективним, віруючі мають перевагу. Завдяки властивому релігійним людям відчуттю трансцендентності, вони легше переносять біль і фізичні незручності.

Щоправда, є винятки, відзначають медики.

Деякі віруючі, зіткнувшись з раком, навпаки, втрачають віру в Бога. Але такі пацієнти в меншості, відзначають дослідники.

Віруючі також схильні довше зберігати розумове і психічне здоров’я в похилому віці.

Знову ж таки, в основному завдяки здоровому та регулярному спілкуванню з іншими людьми і в цілому більш високому рівню оптимізму і життєлюбства.

При цьому дослідники не виділяють яку-небудь релігію серед усього розмаїття форм віросповідання.

Висновок:

Не варто намагатися замінити медитацією і церковними службами необхідне лікування. Але в деяких випадках щира віра може мати позитивний вплив на здоров’я.

Читайте також: Мамина молитва. Написано серцем

Джерело.