Робимо оберіг до Великодня (відео)

Лялька-мотанка – оберіг, який супроводжував людину все життя. Це не просто іграшка, це сакральний символ, зв’язок поколінь, передача досвіду і мудрості. Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю, сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній, головний убір — зв’язок із небом. Такі ляльки створювали із певною метою та побажаннями. Особлива мотанка – Великодня.

«Пасхальна голубка» — символічна лялька-мотанка, яка виготовляється до Великодня, вона є символом благої вісті про воскресіння Христа. У давнину ляльки-мотанки виконували функцію сакральних оберегів, і зараз українці відновлюють мистецтво їх створення.

Ангеліна Абрамова: «Лялька-мотанка – це не просто лялька, це якийсь оберіг, подарунок. Наприклад берегиню дарували, щоб оберігала людину, а оці ляльки дарували до свята».

Ангеліна разом із однокласниками є постійною відвідувачкою народознавчої світлички «Духовна криниця», яка діє на базі бібліотеки-філії для дітей №1 Чернігівської міської бібліотечної системи. Працює вона за кількома напрямками, один з них – майстер-класи з виготовлення ляльки-мотанки. Діти не просто створюють вироби, вони дізнаються, яке значення має та чи інша лялька, які має виконувати функції, з чого створюватися.

Раїса Сусло, завідувач бібліотеки-філії №1 для дітей Чернігівської міської ЦБС: «Лялька супроводжувала людину все життя. Народжувалася дитина – робили ляльку, дитинка захворіла в колисці – клали ляльку, потім її або пускали за водою, або спалювали, вважалося, що вона забирала хворобу. Дитинка росла, і росла весь час з лялькою. Виходила заміж, і мати й обов’язково давала ляльку».

Як і коли робити ляльку – надзвичайно важливо. Не можна виготовляти її вночі, в окремі дні тижня, а під час створення думати про погане. Раїса Сусло: «Мама робила ляльку для дитини. Що вона думала? Щоб дитина була спокійна, щаслива, здорова, гарна, щоб вона обов’язково вийшла заміж, щоб у неї склалося життя. Тобто вся думка, яку вона закладала, вона ставала матеріальною. І люди в це дуже-дуже вірили».

Є безліч видів ляльок-мотанок. Лялька «На щастя» — маленька, всього шість з половиною сантиметрів. Раїса Сусло: «В неї величезна коса, яка є опорою, силою, і вона повинна такою бути. Чому вона така маленька? Тому що її робили так в народі. Тому що лялька – це символ і оберіг селянського побуту, життя України. Оберіг дівчини, жінки, роду, кохання, сім’ї і продовження родоводу українського буття».

Пані Раїса спеціально навчалася виготовляти ляльки-мотанки, щоб потім проводити майстер-класи для відвідувачів бібліотеки. Діти люблять такі заходи, як саме створювати ці обереги показували не лише в бібліотеці, а й на різних святкових заходах в обласному центрі. Для збору коштів на лікування воїнів АТО робили ляльки разом із волонтерами. Ціну не встановлювали, люди давали за них хто скільки може. А до Великодня виготовляли ляльку «Пасхальна голубка».

Мілана Радченко: «Вона робиться із червоного, тому що це красний (красивий) колір, колір любові. Жовті нитки – тому що це колір сонця».

Марія Хоменко: «Ми беремо паличку, робимо спочатку голову, потім руки, потім тулуб, потім робимо спіднички. Для цієї ляльки потрібні якісь хустинки, щоб ви могли зробити її».

Масляна, веснянка, зернянка, покісниця –різновидів ляльок-мотанок безліч. Наші співрозмовниці знають, для чого виготовляється кожна з них.

Мілана Радченко: «Масляна лялька. Це лялька – вона тримає млинець, і вона дуже велика. Млинець порівнюють із сонцем. Ще я знаю про цю ляльку, краще, щоб вона не просто стояла, а краще її повісити. Це сонце, воно має бути зверху».

Ангеліна Власенко: «Веснянка – це та лялька, яка готується до весни. Спідничка такого зеленого, весняного кольору, щоб не темний звичайно».

Показуючи дітям, як виготовляти ляльку-мотанку, бібліотекарі намагаються відтворити всю їхню атрибутику й символіку. Адже такий оберіг – це зв’язок поколінь, передача досвіду й мудрості нашого народу.

«Сівер-центр»

Читайте також: Вироби до Великодня власноруч: дуже багато класних ідей із фото

Джерело.

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram