Що ж насправді означає слово «дyра»? Прочитайте перш ніж вживати!

Досить часто можна почути вираз: «баби-дури». А кого з нас хоча б раз не обізвали цим словом? Цікаво, коли виникла ця «традиція» і чому чоловіків не прийнято поголовно називати дурнями?

Звідки взялося слово «дyра»?

Вважається, що «дyра» – це жіночий варіант слова «дурень». Дурепою в словниках називається дурна жінка, а дурнем – дурний чоловік.

Тим часом навіть у філологів немає впевненості в тому, що ці слова – однокореневі. Справа в тому, що слово «дyра» існувало на Русі ще до того як стало вживатися у відомому значенні: так називали важку чушку, розгойдуючи яку можна було, наприклад, пробити ворота. У просторіччі ж так міг називатися будь-який великий, громіздкий об’єкт. До речі, його могли назвати і «бабою». Таким чином, виходило, що вираз «баба-дyра» до жінок начебто відношення і не має.

Слово ж «дурень» перш зовсім не означало дурня. Історик М. Костомаров, наприклад, стверджував, що дурнем називався батіг, яким чоловік виховував недбайливу дружину. Вже ближче до теми!

А за версією В. Даля, дурень – це спотворене «Другак». Так називали останню дитину в сім’ї. Першого називали первак, другого – вторак, третього – третяк, четвертого – четвертак. А наймолодший був Другак (інший) – останній, який ще не набрався розуму і життєвого досвіду. Так народився герой російських народних казок Іван-Дурень.

Однак існували ще самостійні прикметники «дурий» і «поганий», що вживалися в двох значеннях : «дурний» і «негарний» (поганий собою). Ймовірно, вони походять від індоєвропейського кореня «дур», який в деяких мовах означає «дикий». Якщо людину називали «поганим», то його порівнювали з дикими тваринам. Звідси, ймовірно, пішла і «дурь» в значенні «дурість».

До речі, на санскриті «дyра» означало: «чоловік відійшов від Бога». У турецькому ж є слово «дурень», що складається з двох коренів: «dur (стоп)» і «ak (місце)». У перекладі на українську це «зупинка» або «гальмо». Нарешті, на латині «дуркою» називають частина мозку, яка не розвивається. Цілком підходить.

А ще dura латинською означає «суворий», «сміливий». Є переказ про те, що стародавні римляни називали своїх сучасниць амазонок Dura-femina. Що означало приблизно наступне: «Нерозважливо смілива жінка».

Коли з’явилися «дурні» і «дурки» в сучасному значенні цих слів?

Остаточно іменник «дурень» став прозивним в другій половині XVII століття. За однією з версій, так стали називати блазнів. А вертушок, відповідно, «дурками». За іншою, в ужиток термін ввів протопоп Аввакум, який називав так шанувальників «бісівської мудрості»: риториков, філософів, логіків і т.д. А запозичив він його нібито з блазенської культури: так називалася одна з ватаг скоморохів.

У той же час дурнів спочатку іменували однаково «дyра», без урахування стaтевої приналежності: «Ну, ти батенька, і дyра», «Велика фігура, та дyра». Є гіпотеза, що саме від «дурки» відбулися такі поняття, як «урод» і «юродивий».

Чому жінок так часто називають дурками?

Але чому ж в результаті дурками стали називати тільки жінок? До того ж набагато частіше, ніж чоловіків – дурнями?

Читайте також: Фраза “в 40 років життя тільки починається” не працює!

Справа в тому, що з приходом на Русь християнства стала прививатися думка про те, що жінка – другорядна істота, яка знаходиться у владі чоловіка: спочатку батька, потім чоловіка. Основним обов’язком жінок визнавалося ростити дітей, займатися будинком і господарством. Права їх були обмежені, права голосу в сім’ї вони теж не мали, у всякому разі офіційно. Всі рішення приймали чоловіки. Батько мав право карати дочку, чоловік – дружину, в тому числі і тілесно. Жінку могли нaсильно, без її бажання, заслати, наприклад, в монастир.

Згодом права жінок, звичайно, розширилися, але спадщина Домостроя, чітко вказувала представницям жіночої статі їх місце, і занадто міцно вкоренилося у вітчизняному свідомості. В силу певних особистісних і психологічних особливостей (наприклад, перевагу інтуїтивного мислення а не логічного) ми часом даємо привід для міркувань про те, що «всі баби – дурепи» (тобто дурні, неповноцінні істоти). Хоча, зрозуміло, це всього лише суб’єктивна думка деяких чоловіків.

Автор: Дар’я Любимська

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram