Ретельно мийте руки: Цю хворобу можна принести з базару

За даними держпродспоживслужби, зареєстровано кілька випадків захворювання на вірусний гепатит А.

-Зазвичай спалахи жовтяниці припадають на весну — чому?

– Це пов’язано із збором урожаю та активною торгівлею на ринках, – каже Галина Мартинюк, завідувач лiкувально-дiагностичного гепатологiчного центру. – Людина може заразитися через немиті овочі-фрукти, некип’ячену молоко та воду.

-А звідки на овочах-фруктах може бути вірус гепатиту А?

– Гепатит А, або жовтяницю, або хворобу Боткіна, ще називають “хворобою брудних рук”. Тобто, якщо хворий (а він не завжди має пожовтілу шкіру, як прийнято вважати  жовтянична форма буває лише в 1 випадку з 10) торкнеться руками яблука чи моркви, а потім здорова людина, погано помивши, з’їсть такий овоч чи фрукт, вона неодмінно заразиться. Вірус проникає у кров’яне русло епітелію ротової порожнини, а звідти – у печінку. Тому всі овочі та фрукти з ринку бажано не просто добре мити, а й обдавати окропом.

– Ви кажете, що хвора людина не завжди може мати пожовтіння шкіри. А як тоді розпізнати?

-Загалом, інкубаційний період хвороби може складати від двох до шести тижнів. Людина в цей період може не мати зовнішніх проявів, але при тому заражати інших. Мало того: коли настає жовтянична форма, людина як раз є вже практично незаразною.

Інфікована людина може відчувати слабкість, втрату апетиту, нудоту, лихоманку, інтоксикацію -тому нерідко ці симптоми списують на банальну застуду. Натомість, вірус пошкоджує гепатоцити, спричиняючи запальні процеси у печінці, збільшення печінки і селезінки. Найпершими симптомами, які може помітити людина, є потемніння сечі, пожовтіння склер очей та знебарвлення калу. Гепатит А діагностують завдяки аналізу крові, коли фіксується зростання ферменту печінки.

Але й є хороші новини – гепатит А має найлегший перебіг з усіх гепатитів, він не переходить у хронічну форму і не викликає важких уражень печінки (як, наприклад, гепатити В та С). А після хвороби в організмі виробляються антитіла, які забезпечують пожиттєвий імунітет.

-Як уникнути зараження?

-Лише завдяки виконанню гігієнічних правил: кип’ятити воду і молоко, не пити з джерел, з колодязів, ретельно мити овочі і фрукти (а краще, як вже згадувалося, обливати окропом), мити руки після кожного візиту до туалету і перед кожним прийомом їжі.

Читайте також:Соком не запивати: медик пояснює, коли лiки стають небезпечними або неефективними

Джерело.

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram