13 грудня – день апостола Андрія Первозванного, а в народі – просто Андрія : що потрібно зробити в цей день, а чого краще уникати

13 грудня ми святкуємо День святого Андрія Первозванного. І хоч Андрій Первозванний — християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання калити та багато іншого.

В народі свято Андрія називають «Калита». Це свято вважається парубоцьким, бо в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити збитки, а дівчата цієї ночі ворожать на свою долю.

Віруючим цього дня радять відправитися на службу в храм, а незаміжні жінки можуть помолитися про щастя у сімейному житті.

День святого Андрія є одним із найбільш таємничих та цікавих. Хоч Андрій Первозванний – християнський святий, з цим днем пов’язано багато традицій і обрядів, які церква не вітає. Йдеться, зокрема, про ворожіння і передбачення майбутнього.

Здавна дівчата щиро вірили, що Андрєєва ніч допоможе дізнатися їхню долю – чи вийде вона заміж та хто ж буде її судженим. Способів ворожіння на жениха є чимало і багато з них є доволі веселими.

В українській традиції день святого Андрія Первозваного відомий як Андріївські вечорниці або ж просто “Калита”. Цього дня молодь зазвичай влаштовувала веселі гуляння із жартами й різноманітними витівками. Парубкам, зокрема, дозволялося на Андрія бешкетувати. Наприклад, якщо батьки не пускали дівчину на вечорниці, то вони могли їм воза на дах затягнути, чи замастити сажею вікна.

Що заборонено робити у свято Андрія

Водночас у це свято категорично не можна шити, ткати та прясти, щоб не накликати біду. Заборона іноді поширювалася на довший період – аж до Водохреща.

Оскільки 13 грудня припадає на Різдвяний піст, цього дня не можна вживати м’ясні та молочні продукти, яйця. Святкові страви мають бути пісними і складатися лише з круп, хліба, овочів, фруктів і сухофруктів, горіхів, бобових.