fbpx

Чарівна ніч на Івана Купала: що можна і не можна робити в це свято

Ніч з 6 на 7 липня – одна з найзагадковіших в році. У той момент, коли 6 липня згущаються сутінки, вступає у свої права купальна ніч, під час якої можуть трапитися всякі чудеса! Три головних символу Івана Купали – це вогонь, вода і трави. У цю ніч вони набувають особливої магічну силу і здатні не тільки очистити душу людини від гріхів, але і зцілити і омолодити його тіло.

Може бути, і ви хочете спробувати на собі всю міць древніх обрядів і ритуалів Івана Купали? Що ж, для їх проведення вам не знадобиться відправлятися за тридев’ять земель або опановувати мистецтво справжніх магів і чаклунів.

Масові купання
Традиційних обрядів на Івана Купала дуже багато, але головний з них – масові купання. З настанням свята всі злі та недобрі хлопці з озер і річок виходять, і вода відразу ж набуває чарівні властивості!

Звичайно, ніч на Івана Купала треба зустрічати на природі в галасливій компанії, на березі річки чи озера, а не в гордій самоті вдома, лежачи у ванній. Занурюючись в живу воду, ви повинні відчувати почуття радості та вдячності за те, що вона дарує вам здоров’я, красу і життєву енергію. Вийшовши з води, не витирайтеся рушником, нехай цілюща і цілюща волога оживляти кожну клітинку вашого тіла!

Ритуальні багаття

На берегах річок, де відзначається Іван Купала, традиційно розкладаються ритуальні купальні багаття, що відганяють злих духів. У цю чарівну ніч навіть дві найпотужніші стихії, вогонь і вода, забувають свою ворожнечу і стають друзями.

Стрибайте через вогнища (тільки акуратно, не робіть їх занадто високими), грайте в пальники, бігайте наввипередки, співайте пісні, спілкуйтеся. Ця ніч торжества світла і любові! Також традиційно в ритуальних вогнищах спалюють одяг хворих людей. Вважається, що цей обряд може позбавити від будь хвороби.

Трави і цілюща лазня

Ще один ритуал на Івана Купала – справжня банька з віниками з цілющих трав, зібраних напередодні ввечері. Такі віники називають Іванівського і мають вони просто чудодійні лікувальні властивості. Партеся з таким віником весь рік – і проблем зі здоров’ям не буде. Та й просто повісьте вінок із засушених купальських трав у себе в квартирі.

Щастя від вас ніколи не відвернеться! А от якщо в ніч на Купала ви побачите папороть, – тоді вважайте, що вам зовсім пощастило: десь поруч точно знаходиться цінний скарб! Шукайте негайно!

Ритуал на гроші

Веселіться від душі, тільки не спите до світанку! У цю ніч всі злі сили природи так і полюють на вас, будуючи підступні підступи. Чи не дозвольте їм зробити свою чорну справу. А ось на зорі можна і трохи відпочити. Але до того як влягтися спати, не полінуйтеся і проведіть ще один цікавий ритуал на залучення грошей.

Зберіть всі монети і купюри, які у вас є, і покладіть їх у затишне місце. Коли прокинетеся, кілька разів перерахуйте їх спокійно і повільно, нікуди не поспішаючи і отримуючи від свого заняття задоволення. Тоді, за старовинними повір’ями, достаток прийде у ваш будинок і ні за що його не залишить до наступного для Івана Купали! Ви здивуєтеся, але це дійсно «працює»!

Отже, а що ж можна робити на Івана Купала?

Перш за все, до самого дня 7 липня у жодному разі не можна було купатися у водоймах. І тільки з приходом Іван Купала плавання дозволялося – всі заборони знімалися, проте впродовж свята заборона продовжував діяти на певні групи населення. На Івана Купала люди бавилися, обливаючи одне одного водою, проте вагітних, дітей і старих кропити не можна було.

Вважалося, що нечисть, яка забирається з води на свято Іван Купала, все ще може нашкодити їм, оскільки і у жінок в положенні, і у дітей, і у літніх людей організм не настільки міцний.

На Івана Купала не можна було спати, оскільки нечисть теж не дрімає, а намагається будувати підступи людям і їх домашньої скотини. У будь-яку хвилину можуть забрати до себе будинкові, водяні, лісовики і русалки (ці міфічні істоти, які дійшли до наших днів від слов’ян-язичників, доводять, наскільки сильна дохристиянська складова Івана Купала).

Щоб уберегтися від злих духів, наші пращури розвішували в будинках і хліві кропиву, любисток, барвінок, вербу, конопель, полин … і навіть дзеркала і рвані чоловічі штани. А в деяких регіонах навіть встромляли перед хлівом осиковий кіл. Найефективнішим засобом вважалася іван-да-марья, нібито її квіти вночі розмовляли між собою і так відлякували нечисть.

На Івана Купала не можна було віддавати, продавати або позичати що-небудь, оскільки сім’я могла збідніти.

Взагалі до домашньої скотини в цей день ставлення особливе. Так, заборонялося на Івана Купала бити корову палицею, а то вим’я висохне (в це вірили гуцули).

А щоб не попастися в чіпкі лапи перелесника (міфічне створення, що приймає вигляд коханої людини), не можна піднімати на дорозі знайдені речі, краще залишити їх на місці.

Не можна було не приходити до купальського вогнища, де збиралося все село. Жінок, які не з’явилися на святі, вважали відьмами.

Читайте також: Як потрібно стригти волосся, щоб змінити життя на краще: 10 правил з давнини

Джерело.

You cannot copy content of this page