Чистий або Страсний четвер: як потрібно провести цей день, що зробити і які молитви читати

Страсний четвер – день, наповнений радісним передчуттям і очікуванням світлого Великодня. Тому праця в такий день в радість, адже до Великого дня потрібно як слід підготуватися.

Великий четвер традиційно вважається перехідним православним святом. День присвячений спогадам про Таємну вечерю, де відбулася остання трапеза Ісуса Христа разом з апостолами. В той день Христос особисто дав освячений хліб і вино своїм учням, дозволяючи їм стикнутися з Господом. Так було встановлено таїнство Євхаристії. Після було обмивання ніг, молитва Христа в Гефсиманському саду і зрада Іуди.

У четвер 16 квітня у церквах пройдуть служби з співом і читанням Євангелія, щоб кожен, хто вірує прийняв уявне співучасть в біблійні події і наблизився до знань про Бога. В такий день весь православний світ перебуває в особливому настрої, переживаючи поворотний момент в житті Спасителя.

Таїнство Причастя – велика традиція Страсного четверга, яка несе глибоку користь для людини. Але головна відмінність Великого четверга в 2020 році в тому, що в умовах карантину прихожан просять не відвідувати храми, хоч церкви і не закривають – там як і раніше продовжують проводити служби і здійснювати Таїнства, дотримуючись всіх санітарних норм. Але влада, медики та фахівці порадили утриматися від відвідування храмів і, по можливості, зустріти як Чистий четвер, так і Великдень вдома.

У Страсний четвер священики рекомендують помолитися і згадати про суть цього дня. В умовах карантину кожен бажаючий може бути присутнім на літургійній онлайн-службі, щоб зрозуміти сенс торжества і вислухати Святе письмо.

При розгляді питання про прибирання в першу чергу необхідно задуматися про духовну чистоту, прочитати покаянні молитви, пропустити через себе біблійні події. Церквою заборонені сварки, капості, гнівні думки і важкі думи. Необхідно провести «генеральне прибирання» в душі, звільнившись від гріховних помислів і скверни.

Очистивши душу, потрібно подумати і про чистоту тіла і будинку. У минулому миття і прибирання сприймали як тяжка праця – звідси з’явилася традиція зовсім залишити ці заняття заради вихваляння Господа. Сьогодні віруючі можуть прийняти душ за десять хвилин, прибрати за годину, тому ніхто не звинуватить їх у нехтуванні церковними традиціями. Священнослужителі радять привести свою зовнішність і дім в порядок.

На Таємній вечері Христос омив ноги своїм учням, тому вважається, що вода в такий день має чудотворною силою. Омити себе краще в ранкові години, щоб залишився час на прибирання і молитви. Порядок в будинку варто наводити в світлих думах, не відволікаючись на мирське і посереднє.

Церква заперечує різні змови і ворожіння, які люблять проробляти в Великий четвер. Ці дійства прирівнюються до язичництва і не очищають душу.