fbpx

Медовий, Яблучний, Горіховий Спас у 2017 році: дати, традиції та звичаї

В останньому місяці літа проходять відразу три особливо шанованих і улюблених в народі свята. Традиції серпневих Спасів зародилися ще в глибоку давнину і дотримуються щороку.

Три літніх Спаса спочатку були присвячені збору врожаю, а після прийняття християнства були приурочені до церковних урочистостей. Тому кожен Спас – Медовий, Яблучний і Горіховий – відповідає одному з православних свят, покликаних прославити Спасителя, чим і пояснюється походження назви.

Череда Спасів поєднала в собі християнські і народні звичаї, які за кілька століть переплелися і стали невіддільні одна від одної. Давні традиції шануються і до цього дня.

Медовий Спас у 2017 році

Медовий Спас щороку святкується в один і той же день – 14 серпня. Церква в цю дату відзначає Походження чесних древ Животворящого Хреста. Слово «походження» в даному випадку має незвичний сенс – воно означає «результат», «винос».

Справа в тому, що свято зародилося в Константинополі кілька століть назад і був присвячений винесенню з царської скарбниці частки хреста, на якому розіп’яли Спасителя. У той час вирували епідемії важких хвороб, і віруючі, сподіваючись на Божественну допомогу, прикладалися до Хреста.

І в наші дні кульмінацією церковної служби є винесення Хреста в центр храму, щоб кожен, хто вірує міг доторкнутися до святині. Також цей день є початком Успенського посту.

У народному календарі це свято присвячене збору меду. Вважається, що саме в цей час стільники максимально наповнюються. Зібрані ласощі неодмінно освячують у церкві, а господині в святковий день намагаються приготувати якомога більше страв з вмістом меду.

Не забувають і про мак: в деяких місцевостях Медовий Спас називають Маковієм, тому що дозріває мак саме до цього дня, а також 14 серпня святкується день пам’яті святих мучеників Маккавеїв, ім’я яких в народній свідомості ототожнилося з назвою рослини.

Яблучний Спас у 2017 році

Другий серпневий Спас випадає на 19 серпня. Віруючі в цей день відзначають Преображення Господнє – велике християнське свято, присвячене спогаду явища божественної суті Спасителя. Згідно євангельської історії, під час молитви разом з учнями Христос осяявся неземним світлом, а з Небес пролунав голос Господа, який сповістив, що це Син Його.

На Яблучний Спас починали прощатися з літом і готуватися до осені. До цього моменту зазвичай не куштували яблук: це вважалося поганою прикметою, та й плоди мали далеко не ті смакові властивості, які були до 19 серпня. У цей день прийнято було освячувати яблука та все, що дарувала земля, в церкві.

За традицією в цей день готували пісні страви з яблук, починали робити заготовки на зиму. Юні дівчата в свято проводили невеликий обряд – просили у яблуні краси, рум’янцю і довгої молодості.

Горіховий Спас у 2017 році

Горіховий Спас відзначається 29 серпня, на наступний день після свята Успіння Богородиці. Третій Спас знаменує остаточний перехід від літа до осені: в цей час завершувалися серпневі польові роботи і засівали озимі культури. 29 серпня вперше випікали хліб з нового врожаю зерна, тому свято також називають «Хлібним Спасом».

До цього часу остаточно визрівали лісові горіхи, які в цей день збирали і освячували під час церковної служби. По погоді ворожили, якою буде осінь, тому народилося безліч прикмет і традицій Горіхового Спаса.

Читайте також: 11 сильних цитат з Біблії, які можуть допомогти змінити життя

Джерело.

You cannot copy content of this page