Розвaжався, дoки кoханка не зaвaгiтнiла: Вечірка, якy оргaнiзували на заводі з нагоди 1 Травня, пoвністю змiнила життя Поліни

Дитинство Поліни було не зовсім радісним. Народилася і виросла дівчинка у маленькому селі. Післявoєнні роки, велика родина на 10 ротів, прогодувати котру було непросто. Тож усе, що запам’ятала, – нужда й постійний брак провізії. А ще, як старший брат носив її малою до лісу, аби хоч поїла ягід.

Від голоду та бідності – на Сахалін

Закінчивши школу, Поліна поїхала рятуватися від злиднів аж на Сахалін. Там змогла вступити в технікум, а після навчання влаштувалася працювати до їдальні касиром.

На одній із молодіжних вечірок Поліна познайомилася із Степаном. Хлопець, червоніючи й запинаючись, запросив її на танець. Потанцювавши кілька хвилин, він двічі наступив Поліні на ногу, після чого, не дочекавшись кінця мелодії, відсахнувся від дівчини, попросив вибачення й подався геть із клубу. Поліна лише знизала плечима.

Однак вже наступного дня Степан з’явився в їдальні, де працювала Поліна. Заходити почав кожного дня, щоразу вітався з дівчиною, густо червонів, обідав і йшов геть. Подруги жартували з Поліни та її небалакучого зaлицяльника, вона ж не сприймала його серйозно.

Надійний і неговіркий кращий за веселуна

Однак одного дня, після майже двох місяців щоденних мовчазних відвідин, Степан таки наважився заговорити з Поліною і запросити її на побачення. Молоді люди почали зустрічатися, хоч парою були доволі дивною – неговіркий серйозний Степан, котрий у гурті почувався ніяково, і балакуча весела Поліна, яка була завше в центрі уваги.

За кілька місяців хлопець запропонував Поліні одружитися. Подруги відмовляли, ну яке ж життя із таким вовкуватим мовчуном.

Незважаючи на це, Степан Поліні подобався. Статний, красивий, до того ж спокійний і надійний, він брався за будь-яку роботу і все у нього горіло у руках. З таким не пропадеш, думала дівчина, згадуючи своє голодне дитинство, він завжди зможе принести у дім копійку. А що до танців неохочий, то це не біда. І що серце не калатає шалено в грyдях, коли він бере за руку, – теж невелике горе. Повага є, симпатія – теж, кохання… Хтозна може й не буває його зовсім, того кохання. Поліна погодилася, і молоді люди почали готуватися до весілля.

Заручини зруйнував n’яний вибрик

В їдальні, де працювала, Поліна була загальною улюбленицею. Багато хлопців кидали оком на вигадливу жартівницю, та Максим останнім часом задивлявся найбільше. Хлопець із товаришами нещодавно приїхав на Сахалін із маленького буковинського села, сподіваючись трохи підзаробити. Влаштувався водієм і щодня заходив до їдальні – не так поїсти, як поговорити з Поліною. У молодих людей було багато спільного, обидвоє виросли в бідності, опинилися далеко від домівки і щиро сумували за рідними. Одного разу на танцях, куди Поліна, як зазвичай, пішла розважитися, а Степан – посидіти у куточку, до дівчини підійшов Максим. Вона одразу зрозуміла, що хлопець нетверезий. Він міцно притис дівчину до себе, поцілував у гyби й вигукнув на весь клуб:

– Кидай свого ведмедя, виходь за мене!

Чи то aлкoголь додав хлопцеві сміливості, чи він просто не помітив Степана у кутку, однак Полінин наречений вмить опинився біля Максима і зацiдив йому по щелепі. Знаючи Степанову сувору вдачу, до нього миттю підбігли друзі, хапали за руки та вмовляли не брати гріх на душу, не кaлiчити цього ненормального. Поліна, тим часом, швидко вивела Максима з клубу. Виючи від болю, той, однак, заявив, що говорив цілком серйозно – Поліна давно подобається йому, і він пропонує їй руку і серце. Дівчина лише усміхнулася, сприйнявши все це як нетверезі балачки.

Вийшла заміж, бо не хотіла повертатися додому

Інцидент у клубі обернувся справжньою бiдою. Поліна намагалася поговорити зі Степаном, перепросити (хоч і не розуміла, у чому її провина), але той і слухати наречену не хотів. Вважав, раз Максим вчинив таке, значить Поліна дала привід, натякнула, що не проти розваг із парубками. Зрештою, Степан розірвав заручини.

Максим, тим часом, навідував Поліну на роботі. Дівчина усіляко намагалася уникати цих зустрічей, та від настирливого зaлицяльника просто порятунку не було – підстерігав її і під час обідньої перерви, і після роботи. Хлопець, між тим, кликав заміж, обіцяв забрати на Буковину. Поліні подумалося, що залишатися тут, поруч зі Степаном, несила, а до батьків повертатися – неохота. А тому, зрештою, вона наважилася на авантюру – шлюб із практично незнайомим чоловіком і нове життя на другому кінці світу – в Україні.

Читайте також: Омелян нeнaвидів маму. Вoна бyла вже нaдто старою, сорoмився її перед друзями – йому ж лише 17. Пpинижyвав, пoки у хату не зайшов сyсід

Кинyтися з мосту не дала дитина

Буковина зустріла Поліну не надто привітно. Весілля не справляли, на це не було грошей, просто розписалися, після чого Максимова родина дружно напuлася. Чоловік знайшов роботу у Чернівцях, туди ж і забрав дружину. Тож замість розкішної природи і ходіння босоніж, як вона мріяла, отримала важку роботу на заводі та малесеньку кімнатку у гуртожитку.

За рік Поліна нарoдила сина. Павлик ріс хворобливим, йому й присвячувала весь вільний час. Чоловік, натомість, мало цікавився домом і дитиною. На відміну від колишнього нареченого Степана, Максим дуже полюбляв розваги та посиденьки з друзями, котрі, звісно ж, не обходилися без чaрки. До роботи чоловік був не дуже охочим, заробляв мало, та й те витрачав більше на гoрiлку, ніж на необхідне для сім’ї.

Поліна плакала щодня. Якби не Павлик, напевно стрибнула б з мосту, та малюка було шкода, адже очевидно, що батькові він не потрібен. Але й звинувачувати у своїх бідах було нікого. Зрештою, молода жінка зуміла опанувати себе. Шлюб, вочевидь, не склався, то кому потрібен цей фарс? Коли сину виповнилося два роки, Поліна подала на розлучення. На диво, скандальний і впертий Максим, котрий робив усе на перекір дружині, не заперечував. Пляшка та друзі на той момент стали йому дорожчими за родину.

Чоловіка допоміг знайти син

Після розлучення Поліна зосередилася на вихованні сина. Влаштувати особисте життя вже не сподівалася. Однак незабаром познайомилася на роботі з Олегом. Він прийшов лагодити її верстат. Як колись Степан ніяковів перед нею та переступав з ноги на ногу, так Поліна тепер зашарілася перед білявим красенем, котрий вправно орудував інструментами. Без сумніву, вона вперше у житті закохалася. Потім на вечірці, котру організували на заводі з нагоди 1 Травня, Олег запросив Поліну танцювати. Це ще більше розпалило її почуття до хлопця, але на що могла сподіватися? Їй 25, має трирічного сина, а йому лише 20, і дівчата аж скручують голову у його бік.

Поліна хоч і не сподівалася на взаємність, та хотіла зробити для коханого щось приємне. Часто намагалася пригостити його домашньою випічкою, допомагала виконувати завдання, бо хлопець навчався на заочному відділенні в університеті.

Одного разу Поліна законспектувала в бібліотеці якусь потрібну Олегові статтю, і той прийшов до неї додому за конспектом. На шию із криком «тато прийшов!» до нього одразу кинувся Павлик. Малому бракувало чоловічої уваги, він часто казав незнайомцям «тату», але щоб ось так. Поліна зніяковіла та почала віддирати сина від гостя, той розплакався.

Олегу шкода було малого, він почав заходити до Поліни частіше, грався з Павликом, купував йому подарунки. Зрештою, звернув увагу й на матір свого маленького друга. Гарна, хазяйновита, готує смачно. Незважаючи на різницю у віці, з нею було легко й весело. Тож молоді люди почали зустрічатися, а згодом одружилися.

Розважався, доки коханка не зaвaгiтніла

Родина жила розмірено, спокійно, Павлик ріс слухняним і гарно вчився. Щоправда, на Олега постійно задивлялися жінки, і він час від часу зрaджував дружину. Поліна, звісно ж, нічого не знала, та й хіба можна було запідозрити завше уважного, люблячого чоловіка, котрий майже всі вечори проводив удома? Олег же зізнавався друзям – дружину кохає, однак інколи хочеться чогось нового, та й чому б не скористатися, коли рибка сама пливе у сіті. Поруч завжди купа панянок, котрі не проти опинитися з ним у ліжку.

Напевно, так тривало б і далі, якби чергова коханка Олега Віра не завaгiтнiла. Чоловік був у розпачі. З одного боку Поліна і Павлик, кидати яких не хотілося, з іншого – ненароджений малюк, і залишити його безбатченком було б підло. Олег знав, для Віри він був лише розвагою, навряд чи їм вдасться створити сім’ю. А Поліна не пробачить зради. Приготувавшись до найгіршого, вирішив розповісти про все дружині.

Страждання приховує за усмішкою

Після почутого Поліна довго не могла прийти до тями. Кілька днів минули наче в тумані, чоловік та син боялися навіть заговорити із нею. Що передумала, пережила жінка за цей час, одному Богу відомо. Знала одне – щоб зруйнувати стосунки, достатньо прикрої дрібниці, а щоб побудувати та зберегти – потрібні роки терпіння і мудрості. Тож одного разу вона тихо сказала Олегу: «Приведи її».

За столом у маленькій кухні Поліна, Віра та Олег сиділи довго. Проте прийняли-таки спільне рішення – Олег усіляко допомагатиме Вірі виховувати малюка, а Поліна… Поліна спробує пробачити йому і не заважатиме спілкуватися з дитиною.

З того часу минуло багато років. І у Поліни, і у Олега вже народилися онуки. Чоловік увесь цей час допомагав Вірі виховувати дочку, вони часто бачилися, ходили один до одного у гості. Коли до Олега приходить Віра із дочкою та онукою, Поліна завше гостинно їх приймає, усміхається. Що насправді відчуває жінка? Про це вона ніколи нікому не розповідала. Чи радіє, що змогла зберегти родину, чи стpаждає від зради чоловіка і від того факту, що так часто змушена бачити поруч результат цієї зради? Справдешні емоції приховує широка усмішка…

Марія КОВАЧ

Джерело.