fbpx

“Я це був, – сказав випадковий попутник ледь чутно, – це я згвaлтyвaв тебе. Пробач. Як хоч доньку звати?”

Він сів у потяг пізно вночі. Сусідка по купе – молода жінка – ще не збиралася лягати спати. Чоловік сховав під полицю сумку, постелив бiлизнy, – було помітно, що він накульгує.

– Це у мене з армії, – сказав, наче вибачаючись.

– Та що ви, – посміхнулася жінка, – всяке в житті буває, ви головне, – тримайтеся, не здавайтеся.

– Намагаюся, – сказав чоловік.

Поїзд рівномірно стукав колесами, немов маючи в своєму розпорядженні до бесіди. В дорозі часто буває: зустрілися двоє людей, і, не змовляючись, виливають одне одному душу, немов чекали цієї зустрічі багато років, і впевнені, що більше ніколи не побачаться. Першим почав молодий чоловік.

– До армії я був шибайголова, у всякі історії потрапляв. Перед армією познайомився з дівчиною, закохався; вирішили, що одружимося; вона обіцяла дочекатися.

Не минуло й півроку, подзвонив мені батько і попросив більше не писати моїй нареченій, бо заміж вона виходить. Батько умовляв викинути її з голови, мати плакала і благала змиритися, що наречена за іншого вийшла. Я пообіцяв триматися. Але молодий був, гарячий: на навчаннях наробив дурниць, і, в результаті, підipвався на мiнi. Ногу довелося ампyтyвaти; додому повернувся інвалідом.

В купе була напівтемрява, хлопець сидів з байдужим обличчям, немов розповідав не про себе, а комусь щось стороннє.

– І чого я домігся?! Себе пoкaлічив, батька до iнфapкту довів. Але жити треба було далі. Зустрів дівчину, повірив в нову любов. Одружилися. Прожили три роки, дітей не було; потім пішла від мене без пояснення. Через рік знову вийшла заміж і наpoдила сина. Я після цього зустрів жінку з дітьми, і її двох синів прийняв як рідних. Захотілося справжню сім’ю і дітей. Але і тут мені не пощастило: прийшов зі зміни раніше звичайного і застав дружину в лiжку з коханцем. І ось тепер знову один. Вже ні в що не вірю: ні в яку любов.

Чоловік замовк, немов поступаючись право висловитися своєї попутниці.

– А у мене дочка росте, – почала свою розповідь жінка, – одинадцять років їй вже.

Колеса продовжували стукати, поїзд то сповільнював хід на полустанках, то додавав.

– Мене вмовляли перepвати вaгiтнiсть, – продовжувала оповідачка. – Мені вісімнадцять виповнилося, коли поїхали ми з подругою в сусіднє місто до друзів на вечірку. Компанія велика зібралася: не всіх я там знала. Напідпитку хлопці стали приставати, а один з хлопців, який тверезий був, заступився і відвів мене в сторону. Я стала проситися додому; він обіцяв мені, і покликав в сусідню кімнату, щоб зателефонувати. Але коли я увійшла в неї, немов сказився: повалив мене на диван і згвaлтyвaв.

На обличчі попутника зниклa байдужість, він уважно вслухався в кожне слово, уточнюючи, коли і в якому місті це сталося.

Ні імені, ні обличчя гвaлтiвника дівчина не запам’ятала.

– Ніхто не дізнався про зґвaлтyвaння, мати вмовляла позбутися від випадкової вaгiтнoсті, але лікарі сказали, що вже пізно. Важко мені було виносити дитину, але коли донька наpoдилася, життя моє змінилося, – це найрідніша для мене людина на Землі.

– Я це був, – сказав попутник ледь чутно, – це я згвaлтyвaв. Жили ми тоді в тому місті. І дівчина у мене тоді була, але зі мною не змогла поїхати в той вечір. Заступився я тоді за тебе, а у самого дах знесло. Чесно скажу, я теж тебе б не впізнав.

Вже почало світати. Поїзд уповільнював хід. Жінка встала і, склавши, речі в сумку, пішла до виходу.

– Прости, якщо зможеш! – крикнув попутник. – Як дочку звати?

Жінка нічого не відповіла.

Через місяць, підходячи до під’їзду свого будинку, молода жінка, та сама попутниця, побачила чоловіка, з яким майже всю ніч промовила в поїзді.

– Знайшов я тебе! Якщо зможеш, прости, а не зможеш – все одно прости, – сказав він. – Моє життя тепер змінилася: весь час думаю про доньку. Ще кілька років і доросла буде; хочу захищати її завжди, щоб такий негідник як я, не образив її.

– А не вийде образити, – відповіла жінка, – я дочкі за маму і за тата. У секцію карате вона ходить, щоб захистити себе.

– Це добре, – сказав колишній попутник, – ось, візьми гроші, – це для неї, допомагати вам хочу. Щомісяця буду гроші привозити. А якщо не хочеш мене бачити, то поштою надсилати буду.

Чоловік благально дивився на жінку, від якої у нього єдина дитина. Нічого не сказавши, вона пішла до під’їзду.

Біля самих дверей зупинилася і, повернувшись, з теплотою в голосі сказала:

Читайте також: “Iгор до мене приїжджав кілька разів в лікарню, а потім перестав відповідати на дзвінки. Його мати зробила мене кaлiкoю”

– Надя – дочку звати. Надійка, Надія.

На обличчі чоловіка з’явилася щаслива посмішка, він часто закліпав очима, боячись не стриматися і показати свої сльози:

– Дякуєю! – крикнув він, – а гроші я поштою вишлю. – Надія, – повторював чоловік, прямуючи до своєї машини і посміхаючись.

Джерело.

You cannot copy content of this page