13 серпня – Євдокимів день перед Успенським постом: що можна і не можна робити

Цей день відомий як заговини перед наступаючим Успенським постом, який проходить з 14 по 27 серпня. Взагалі ж, сам по собі Успенський піст не можна вважати голодним – в цей період з’являлася велика кількість ягід, а тому, селяни харчувалися досить різноманітно. Оскільки піст припадав на літній період, можна було урізноманітнити раціон великою кількістю продуктів.

Так, люди до 13 серпня їли овочі, плоди і ягоди, випікали хліб з нового врожаю. Дуже популярна була ріпа, яку варили, смажили, використовували в якості начинки для пирогів, готували квас, варили кашу. Були і прикмети, важливі в цей день!

13 серпня церква вшановує пам’ять Євдокима Каппадокиянина, який проживав на території Малої Азії в IX столітті. Спочатку народився він у родині досить заможній, але при цьому батьки Євдокима були глибоко віруючими людьми. Не дивно, що з дитинства він теж відрізнявся послухом і праведністю. В юності він вирішує дати обітницю безшлюбності і уникає спілкування з жінками настільки, що намагається не дивитися на них. Розмови вів виключно з власною матір’ю.

Доброчесне життя Євдокима було оцінене імператором, який призначив Євдокима правителем на території Харсианської області. Потрібно сказати, що сам Євдоким свої обов’язки виконував сумлінно, намагався керувати людьми справедливо, піклувався про вдів і сиріт, ставав на захист скривджених.

Читайте також: Преображення Господнє в серпні 2018: історія та традиції свята

Згідно з переказами, непорочне життя Євдокима було угодне Богові, і той покликав його на небеса у віці 33 років. Після смepті праведника біля його гpoбу стали відбуватися різноманітні дива, зокрема, хворі отримували зцілення. Через кілька місяців, відкривши тpyну, виявили нетлінні мoщі святого, які пахли.

У православній церкві 13 серпня вшановується пам’ять Євдокима як покpoвителя дому та сім’ї. Багато в чому це обумовлено тими відносинами, які склалися у Євдокима з батьками.

Слідує 13 серпня обов’язково боронувати борону на Євдокима, для чого проводили спеціальний обряд, який, згідно з прикметами, робився, щоб в полі на роботі зуби борони не ламалися. Продовжували працювати і в городах. Тим більше, що 13 серпня якраз встигали огірки, баклажани, кабачки.

Народні прикмети на 13 серпня

Сильний вітер на Євдокима – зима буде сніжною

Слід обов’язково попрацювати в полі 13 серпня – тоді робота буде сперечатися/

Джерело.