fbpx

14 серпня – Медовий Спас, або Спас на воді: що можна і не можна робити

Медовий Спас – православне свято, в яке вшановують Спасителя, Ісуса Христа. У цей день прийнято збирати мед і мак, а після освячувати їх в церкві

Історія Медового Спаса тісно пов’язана з водою, підготовкою до зими і збором меду. Ще існує два Спаса: Яблучний і Горіховий. Вважалося, що в день святкування, 14 серпня, починають збір врожаю маку і заготовляють мед. Медовий Спас триває добу і славиться різноманітними традиціями і обрядами.

За повір’ям, у день Медового Спаса прийнято пекти пироги і пряники з меду. Спочатку мак, трави, мед і воду освячують в церкві, щоб очиститися від гріха.

Діти ходили на пасіку, де їх пригощали медом з сот. У той час жінки ходили до церкви на сповідь. Там вони просили милості і прощення у Господа за гріховні справи. Вважалося, що 14 серпня їм пробачать все.

У Медовий Спас прийнято дбайливо ставитися до води. У цей день чистили криниці, прибирали сміття з берегів. Після цього клопоту люди йшли на ярмарки і масові гуляння на площі. В день Спаса молоді дівчата ворожили на судженого, а дорослі жінки готували смачні страви, а також виготовляли обереги і вінки.

Вважалося, що 14 серпня потрібно збирати малину так, як до цього свята в ній є всі корисні властивості. Якщо озимий урожай до цього часу достиг – то він буде багатим. У Медовий Спас прийнято збирати мак з полів. За прикметами, він захистів будинок від зла.

Зливи в Медовий Спас обіцяли посушливу осінь і весну. В цей день прийнято вмиватися холодною водою, щоб позбутися від хвороб. Також худобу годували найякіснішим зерном, щоб прибавити здоров’я.

Що категорично не можна і можна робити в Медовий Спас 14 серпня:

– Заборонено вживати міцні напої

– Заборонено вживати в їжу молочні продукти, яйця і рибу.

– В цей день не можна бажати зла іншій людині й сваритися

У Медовий спас дозволено їсти страви з меду, горіхів, яблук і кориці. З цих начинок готували пироги, якими прикрашали святковий стіл для всієї родини.

You cannot copy content of this page