17 червня – День Митрофана, час коли потрібно удобрити землю і покликати вітер

В народі свято називали не інакше, як Митрофан Навозника. Напевно ви помічали, що саме до цього часу на повну силу починає рости льон.

У православній церкві 17 червня вшановують святого Митрофана – Константинопольського митрополита, який жив у III-IV століттях. Цікаво, що батько Митрофана був братом російського імператора Проба, який спочатку був язичником, але потім засумнівався в істинності даної віри і звернувся до Христа.

У той час прихильників християнської віри всіляко утискали в Римі, і йому нічого не залишалося, як перебратися до Візантії разом зі своїми синами, де всі вони навчалися Закону Божого у єпископа Тита. Потім на престол єпископа після cмeрті Тита був зведений Дометий – батько Митрофана. Після його cмeрті єпископом став старший брат, а потім і сам Митрофан.

Одного разу Візантію відвідав імператор Костянтин Великий. Побачивши мудрість і святість Митрофана, він запропонував йому відправитися з ним у Рим. Після цього столиця переноситься з Риму в Візантію, і там Митрофан стає патріархом в 325 році, чому сприяло клопотання імператора на I Вселенському соборі. Пoмeр Митрофан у віці 117 років.

Слов’яни називали Митрофана Навозником. Правда, в цьому не було нічого образливого. Навпаки, селяни дуже шанобливо ставилися до особистості Митрофана, оскільки саме він, за прикметами, був запорукою майбутнього врожаю.

Вважалося, що саме на Митрофана потрібно обов’язково удобрити землю. Казали 17 червня: «Без гною-батюшки не чекай хліба від землі-матінки». Крім того, окликали вітер та просили його прислати дощі влітку, щоб в майбутньому отримати хороший урожай.

Крім того, помічали, що на Митрофана, 17 червня, льон виростає. Говорили: «День тим сильний, що витягає льон».

Попереду був День Івана Купала, а йому передував так званий Русальний тиждень. Згідно з стародавніми віруваннями, русалки ночами водили хороводи. Вважалося, що ці істоти живуть біля озер, в лісах і полях. У народі обирали найкрасивіших дівчат і обвивали їх гілками, а потім поливали водою, наслідуючи дощу – цим зазивали опади для багатого врожаю.

Читайте також: 17 червня День медика в Україні: найкращі привітання зі святом в віршах

17 червня цвітуть різні види яблуні, горобини. Якщо вже відцвів бузок, то його, за прикметами, можна обрізати.

Народні прикмети на 17 червня

Якщо вітер дме з Півночі – буде погана погода.

Прийнято було саме 17 червня сіяти гречку. Причому, обирали для цього час, дивлячись на полуницю. Якщо вона 17 червня вже почервоніла, то можна вирушати в поле.

Джерело.