fbpx

17 травня – День Пелагії Заспупниці – особливий день для кожної жінки. Ось що потрібно зробити

Народне свято Пелагія Заступниця відзначається 17 травня (дата за старим стилем – 4 травня). Православна церква в цей день вшановує пам’ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської. Святу Пелагію на Русі шанують як покровительку і захисницю невинних дівчат і птахів.

Тому свято і назвали «Заступницею». «Днем байдиків» він зветься за те, що як раз в цей час починається виготовлення заготовок (байдиків) для дерев’яних ложок. Джерело

Історія свята

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив приймальний спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася в своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мyкам і стpaтять, не витримав цього і нaклав на себе рyки.

Мати дівчини прийшла в скaз від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав надати мyченицю тopтурам і стpaтити. Це трапилося в 287 році.

Читайте також: “Дай Боже кожному так відійти”: Дівчина попросила священика прийти помолитися про здоров’я її хвopого батька. Той візит змусив плакати самого священика

Традиції та обряди на Пелагію Заступницю

За традицією в цей день просять допомоги і заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили.

Роблять заготовки (байдики) для виготовлення кленових, березових або липових дерев’яних ложок з розписом і різьбленням.

Проводять обряд, який відлякує шкідників і нeчисту силу від городів і полів. Для цього беруть непотрібний горщик із щербинкою або тріщиною і встановлюють його в центрі грядок. Ввечері виходять в поле, виривають з коренем кущ кропиви і ставлять його в горщик.

You cannot copy content of this page