20 вересня – День святого Луки або Луків день: що можна і не можна робити

У церковному календарі – це день пам’яті преподобного Луки Каппадокійського, ігумена Глубокореченского.

Святий був родом з міста Каппадокії. Він увійшов в історію як третій ігумен Спасова обителі, що отримала в народі назву «Глибокі річки». Всі мешканці монастиря вели аскетичний спосіб життя і дотримувалися постійного посту, що межує з голодуванням. Також їх щоденною турботою було поширення слова Божого серед людей. Святий Лука відрізнявся від інших особливою побожністю і справедливістю.

Святому Луці моляться про добрі стосунки в родині, про мир і кохання між подружжям. Також у старовину до нього зверталися за допомогою землероби.

У народі цього дня відзначали Луків день. Традиційно цього дня здійснювалося збирання врожаю ріпчастої цибулі та плетіння з неї кіс для подальшого зберігання. У народі вважалося, що цього дня обов’язково потрібно з’їсти цибулю, щоб бути здоровим і сильним.

У Луків день влаштовували цибульні ярмарки. Також намагалися їсти більше цибулі – вважалося, що це допомагає зміцнити імунітет, захиститися від застуди і навіть вилікуватися від хронічних захворювань.

Дівчата плели коси з цибулі та підвішували їх до стелі для зберігання. При чищенні цибулі плакали: вважалося, що в такому плачі дуже багато користі.