fbpx

25 грудня або 7 січня: коли нам краще святкувати Різдво? – думки богословів

Після того, як 25 грудня офіційно визнали державним виідним, користувачі соцмереж відреагували активним обговоренням цього питання.

Роз’яснити ситуацію, а саме особливості календарів і відповідно дати святкових днів допоможуть  богослови  о. Василя Рудейка та о. Руслана Греха. Пише “Дивен Світ”

Насправді все просто. Загалом йдеться не про польське Різдво, українське Різдво, а про те, щоб дати церковного календаря збігалося із астрономічним. Люди завжди відслідковували час за астрономічним рухом. Як на мене, то в цьому випадку держава випередила Церкву.

Велика проблема – у незнанні людей, багато хто би хотів відстояти свою позицію хоч не розуміє походження одного та іншого календаря.

Читайте також:24 грудня: постити чи не постити у цей день

Юліанський календар був впроваджений декретом Юлія Цезаря в 46 році до народження Христа і Римська імперія обслуговувалась ним до свого падіння. Деякі церкви користуються ним дотепер. У 16 столітті було зауважено, що календар має похибку і на даний момент цей календар відстає від астрономічного календаря на 13, 5 днів і таким з кожним роком все більше. Календарі можуть мати похибку і їх треба адаптувати до якихось Богом закладених циклів.

Григоріанський календар не був запроваджений Папою із просто якогось суб’єктивного бажання, просто була потреба уніфікувати календар за астрономічним літочисленням.

Питання зміни дати святкування Різдва дуже непросте і воно не може мати раптового вирішення. Мусить бути проведена підготовка, і вона має бути централізованою. Бо найлегше створити новий конфлікт, однак це нікому не потрібно. Зараз по-різному святкують, наприклад, в Канаді: одна парафія перейшла на новий календар, інша ні. Та не знаю, чи це доцільно у нас.

В більшості випадків ми дискутуємо, не маючи жодних аргументів для тверджень. Варто провести всеукраїнське опитування, щоб отримати якісні результати. І лише тоді ми можемо про щось говорити і випрацювати бачення цієї проблеми і чи є це насправді проблемою взагалі. З голосування депутатів стало зрозуміло, що є потреба змін. Мотива, щоправда, можуть бути різні.

– опитування, вже тоді – просвітницька робота, щоб люди розуміли – чому і навіщо відбувається перехід. Ще з часів Володимира Великого наша Церква взорувалась на матірню Константинопольську Церкву. Насправді більшість православних помісних Церков святкують Різдво за Григоріанським календарем.

Якщо буде розуміння і висвітлення цього питання, то помаленьку еволюційним методом суспільна свідомість мала би зростати щодо питання зміни календаря. Це питання давно назрівало. Ми й зараз поділені: римо-католики, протестанти святкують окремо, наприклад, від греко-католиків. І тоді постає питання, як святкувати той же Новий рік, якщо ми свідомі християни.

Варто визнати, що наше суспільство поділене і кожен боїться зробити перший крок, ми завжди мислимо уявною єдністю і те, що ми святкуємо Різдво в один день не спрямовує до сопричастя церков. Якби хоча б одна церква візантійського обряду зробила би це! Що сталося? Перший крок зробила держава і це сором – ми не змогли це зробити, а першою вдалась до цього держава.

Що робити вірним візантійського обряду 25 грудня? Вдавати, що цей день несвятковий, привітати своїх друзів, які святкують, піти до храму? Думаю, що Українська Греко-Католицька Церква насправді має зробити перший крок до того, стати рушієм, щоб уніфікувати дату святкування, виправити помилку календаря, створеного навіть не у християнському Римі.

You cannot copy content of this page