27 січня – День святої Ніни: що потрібно зробити кожному, а що робити заборонено

Свята рівноапостольна Ніна народилася біля 280 року в Каппадокії. Її батько був знатного роду і доводився родичем святому великомученику Георгію. Мати, яку звали Сусанною, була сестрою Патріарха Єрусалимського. З дванадцяти років Ніна виховувалася в Єрусалимі.

Одного разу вона зацікавилася долею нетлінного Хітона Господнього і прочитала, що він, за переказами, був перенесений до Іверії, давня назва Грузії. Ніна почала молитися до Пресвятої Богородиці, просячи її допомоги в апостольському служінні і набутті Хітона Господнього.

Діва Марія з’явилася дівчині уві сні, вручила хрест із виноградної лози і направила до Іверії, обіцяючи своє заступництво. Патріарх Єрусалимський благословив Ніну на подвиг апостольського служіння. Дивом уникнувши шляхом мучeницької смeрті від вірменського царя Тиридата, вона прибула до Грузії близько 319 року.

У Мцхеті, стародавній столиці Грузії, проповідниця знайшла притулок у сім’ї бездітного садівника і своїми молитвами вона допомогла його дружині звільнитися від безплiддя і увірувати в Христа. Слава про Ніну поширилася в околицях. У день Преображення Господнього по молитві святої Ніни буря зруйнувала і скинула з високої гори язичницькі ідоли. Пізніше свята Ніна зцілила від важкої хвоpоби грузинську царицю Нану. Прийнявши хрещення, та стала ревною християнкою.

Цар Міріан за намовою язичників ледь не піддав святу Ніну жорcтоким мyкам. Її врятувало те, що померкло сонце і непроглядна імла вкрила місто. Цар раптово ослiп, а вражена жaхом свита почала благати своїх язичницьких ідолів про повернення денного світла, але марно. Тоді вони звернулися до Бога. Морок миттєво розсіявся, і засяяло сонце. Цар Міріан, зцілений святою Ніною від сліпоти, прийняв хрещення разом зі своєю свитою.

На тому місці, де святій Ніні відкрився Хітон Господній, збудували перший у Грузії християнський храм. У 324 році візантійський імператор Костянтин на прохання царя Міріана надіслав до Грузії єпископа, двох священиків і трьох дияконів, і в країні остаточно утвердилося християнство. Отримавши звістку про близьку смерть, свята Ніна попросила царя Міріана надіслати до неї єпископа Іоанна. Разом з єпископом прибув і сам цар, разом з всім духовенством. У смертного одра святої Ніни вони стали свідками багатьох зцілень.

У цей день за старих часів була традиція з особливою ретельністю доглядати за худобою. Люди очищали хлів від гною, застеляли його свіжою соломою. Тварин ретельно чистили, а після цього пригощали їх овочами і хлібом, погладжуючи і ласкаво розмовляючи з ними.

На Русі цей день традиційно було прийнято проводити в господарських справах і домашніх клопотах. Крім того що займалися прибиранням хліва, чищенням і годуванням худоби, також кололи дрова, розчищали доріжки від снігу. Особливу увагу на Ніну приділялася коровам.

У народі говорили, що якщо в цей день трапиться пожежа, то загасити його здатна крапля молока, її треба було бризнути на вогонь. А якщо людина обпеклась або захворіла, то коров’яче молоко може її зцілити. Адже недарма корову на Русі звали годувальницею і рятівницею сім’ї.

Якщо в це свято навколо Місяця видніється серпанок, то скоро заметіль замете.

Якщо ж колір Місяця в цей день не яскравий, не насичений, то буде снігопад.

Читайте також: 26 січня – Єрмілів день: ось що має зробити кожен господар цього дня, а ще варто погладити кішку

Якщо на Ніну зірки яскраво мерехтять, то мороз буде міцнішати.

Якщо в День святої Ніни пішов сніг, а півні заспівали раніше звичайного, то прийде потепління.

Якщо на Ніну 27 січня розкаркались ворони, то потрібно чекати заметіль і хуртовину.

Якщо в цей день іній вкрив дерева, то незабаром настане потепління.

Якщо білі хмари затягнули небо в цей день, то морози довго не простоять.

Якщо в це свято побачиш уві сні бика або корову чорного або червоного кольору, то біда прийде в будинок.

За матеріалами УНІАН