fbpx

27 вересня: Воздвиження Хреста Господнього. Історія про свято

Свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, яке відзначається 27 вересня, встановлене на згадку про здобуття та спорудження Хреста Христового. Ця знаменна подія сталася за часів імператора Костянтина Великого, який першим з римських імператорів припинив гоніння на християн.

Імператор Костянтин, сприянням Божим гаряче бажав знайти Хрест, на якому закінчилося життя Ісуса Христа, Костянтин направив до Єрусалиму свою матір, благочестиву царицю Олену. Хоча свята цариця Олена до цього часу була вже в похилому віці, вона з натхненням взялася за виконання доручення.

Римські імператори-язичники намагалися повністю знищити у людстві спогади про священні місця, де постраждав за людей і воскрес Ісус Христос. Імператор Адріан наказав засипати землею Голгофу і на штучному пагорбі поставити капище язичницької богині Венери та статую Юпітера. На це місце збиралися язичники і чинили ритуали.

Розшукуючи Животворчий Хрест, цариця Олена розпитувала християн та юдеїв, але довгий час її пошуки залишалися безуспішними. Нарешті, їй вказали на одного старого єврея на ім’я Юда, який повідомив, що Хрест закопано там, де стоїть капище Венери. Капище зруйнували і, здійснивши молитву, почали копати землю. Незабаром були виявлені три хрести, дощечка з написом «Ісус Назорей, Цар Юдейський», зроблена за наказом Пілата, і чотири цвяхи.

Щоб дізнатися, який із трьох хрестів Спасителя, Патріарх Макарій по черзі став підносити хрести один за одним до тяжкохворої жінки. Від двох хрестів не відбулося жодного дива, коли ж поклали третій хрест, то вона в той час зцілилася. Побачивши це, всі переконалися, що знайдено Животворящий Хрест.

До Константинополя свята Олена привезла з собою частину Животворного Древа та цвяхи. Рівноапостольний імператор Костянтин наказав спорудити в Єрусалимі величний і великий храм на честь Воскресіння Христового. Храм будувався близько 10 років. Свята Олена не дожила до освячення храму.

Храм було освячено 26 вересня (за новим стилем) 335 року. Наступного дня, 27 вересня, встановлено було святкувати Воздвиження Чесного та Животворного Хреста.

You cannot copy content of this page