fbpx
Культура

28 листопада – початок Різдвяного посту, який триватиме до 6 січня. Що треба робити

Починається Різдвяний піст. Він передує свято Різдва Христового за сорок днів і називається також Пилиповим постом, тому що починається після 27 листопада – дня пам’яті апостола Пилипа.

Різдвяний піст встановлений для того, що ми до дня Різдва Христового очистили себе покаянням, молитвою і постом, щоб з чистим серцем могли благоговійно зустріти Сина Божого, що з’явився у світ, і щоб, крім звичайних дарів, принести Йому наше чисте серце і бажання дотримуватися Його вчення.

Різдвяний піст не такий суворий і складний, його називають рибним. Мирська традиція дотримання посту легша, ніж монастирська. Зрозуміло, що під час посту заборонено м’ясо, вершкове масло, молоко, яйця, сир. Миряни в цей піст можуть їсти рибу у всі дні, крім середи та п’ятниці.

Слово Боже свідчить, що піст зробиться для дому Юдиного радістю та веселою урочистістю (Зах. 8, 19). Але пости все ж таки відрізняються від святкових і будніх днів.

У свята Церква закликає нас до подяки Бога і святих за благодіяння. Свята спонукають нас до духовної радості надії. У свята, згідно з духовними веселощами, Церква благословляє трапезу ряснішу, в пости — наказує помірне вживання їжі та пиття, і до того ж їжі не скоромної, а пісної.

Існує п’ять ступенів суворості посту: повне утримання від їжі, сухоїдіння, їжа без олії, їжа з рослинною олією, 5) вживання риби.

У дні коли дозволяється риба, можна також їсти їжу з олією. У православних календарях рослинна олія зазвичай називається оливою.

Справжній піст пов’язаний з молитвою, покаянням, викоріненням поганих справ, прощенням образ, перегляду телевізора. Піст не мета, а засіб упокорити себе і очиститися від гріхів. Без молитви і покаяння піст стає лише дієтою.

Основа посту – боротьба з гріхом через утримання від їжі. Кожен хто приступає до посту, повинен розрахувати свої сили, та звичайно, свою підготовку до посту.

Піст – аскетичний подвиг, що вимагає підготовки та поступовості. Необхідно входити поступово, поетапно.

Деякі необдумано та поспішно беруться за подвиги посту та починають постити безмірно, суворо. Незабаром вони або засмучують своє здоров’я, або від голоду стають нетерплячими і дратівливими, — зляться на всіх і на все, піст скоро стає для них нестерпним і вони кидають його.

Щоб цього не трапилося, продумайте все, зважте всі за і проти, також врахуйте як ви працюєте. Той, хто справді бажає дотримуватися посту, повинен порадитись з досвідченим священиком, розказати йому про свій духовний і фізичний стан і попросити благословення на проведення посту.

Тож бажаю, вам стриманого, молитовного та легкого посту.

You cannot copy content of this page