4 квітня Василя Теплого – день, коли сонце може розповісти про майбутнє

У церкві 4 квітня вшановується пам’ять мyченика Василя, який відомий як пресвітер в Анкірі Галатійській. Василь закликав свою паству дотримуватися християнства, за що був підданий мyкам і переслідуванням. Коли імператор Юліан прибув в місто, то Василь звинуватив його у віровідступництві, а той, у свою чергу, наказав зpiзати з живого Василя шкipy і пoбuтu його. З молитвою він віддав дyшу Богові.

У давнину 4 квітня називали днем Василя Сонячного, Василя Соняшника, Василя Теплого, Василя Парника. Усі прізвиська Василя були пов’язані з тим, що у ці дні стало довгоочікуване тепло, і встановлювалася хороша погода.

Селяни намагалися саме 4 квітня дивитися, куди течуть струмки від капелі, щоб на цьому місці не будувати будинків – вважали, що саме там будівництво підмиє. Казали: “Прокладений хід у водиці в земну глибінь”. Теплим цей день називався тому, що саме 4 квітня бриніла крапель, і настала справжня весна.

Дівчата 4 квітня воpoжили на світанку, дивлячись на сонце. Якщо воно оточене червоним світлом – хороший врожай буде. Калачі випікали, які символізували сонце. Були і прикмети, за якими спостерігали.

Читайте також: 7 квітня Благовіщення: Що має зробити кожна жінка в цей день

Народні прикмети на 4 квітня: 

Якщо на небі сині хмари – буде теплий дощ

Сніг 4 квітня зійшов, і на цьому місці почала укладатися павутинка – швидше за все, потрібно чекати перешкод у врожаї, він буде небагатим

Сніг на мурашнику зійшов з північної сторони – чекай теплго і довгого літа. Якщо ж сніг 4 квітня розтанув з південної сторони мурашника – прикмета до того, що літо буде прохолодним.

Василь-соняшник краплями великий

Який не гарячий Василь-крапельник, а кафтан скидати рано

Шкypа сходить зі звірів, а сніг — з полів.

Джерело.