fbpx

4 травня не можна багато працювати, потрібно покричати, а трава стає отpyйною

4 травня, вшановують пам’ять мyчeників Януарія, Прокла, Фавста, Созія та інших. Януарій в юному віці присвятив життя богослужінню. У період гонінь при імператорі Діоклетіані, Созія і Прокла закрили в темницю, куди приходив регулярно Януарій для читання літургії.

Одного разу язичники схопили його і двох мyчеників. Кинули в піч, але вони залишилися неушкодженими. Після цього імператор наказав віддати християн на поталу хижакам, але і тварини не чіпали їх. У результаті, Януарія, Созія і Прокла oбeзголовили. Джерело.

Народ, серед всіх мyчеників, для назви дати вибрав святого Прокла. Причиною цього стало співзвучність імені з поняттям “пpoкляття”, так як у цей день люди пpoклинали нeчисть.

Старійшини села часто проводили у цей період велику кількість обрядів. Так, 4 травня виходили за околицю і починали викрикувати пpoкльони на адресу нeчистої сили, повернувшись обличчям на західну сторону. Було поширене вірування про те, що в ніч на 4 травня вiдьми робили траву отpyйною, а тому, слід зробити все, щоб вигнати їх з полів і городів.

Намагалися четвертого травня не працювати, а приділяти увагу саме різноманітним обрядам, бо вважалося, що вiдьми можуть нашкодити худобі і знищити її. А саме від домашніх тварин безпосередньо залежало життя людини в старовину.

Також у цей період молоді дівчата водили хороводи навколо яблуні і співали пісні. Говорили, що вони плекали (лялили – стар.) хорошу погоду. Тому, 4 травня прозвали Ляльником.

Читайте також: Якщо у вас в будинку або біля нього є папоротник – будьте обережні. Ось чому

Народні прикмети на 4 травня

Дощ 4 травня йде з високих хмар – земля просочиться вологою добре

Перший грім звучить сильно і гулко – чекай багатого врожаю хліба

Дрібний дощ 4 травня йде повільно – буде негода

Навесні мураха ситий і чистий – прикмета передвіщає, що урожай пшениці буде багатим.

You cannot copy content of this page