fbpx

7 таємничих традицій українського весілля, про які ви не знали

Весільні традиції вже сотні років передаються з покоління в поколінняйдуть і сягають глибоко корінням в минуле. Незважаючи на те, що багато обрядів зазнали деяких видозміни, суть і раніше залишається незмінною, а їх дотримання для багатьох – запорука щасливого сімейного життя. Але що позначають деякі з них, відомо далеко не кожному.

Найважливіші весільні традиції, на які обов’язково варто звернути увагу і не нехтувати ними.

Викуп нареченої. Церемонія викупу в сучасній інтерпретації відбувається в жартівливій формі і може мати не тільки грошовий характер, але і складатися з цікавих конкурсів, як для нареченого, так і для свідка. Найчастіше ведеться досить довга «перепалка» між свідками, але все повинно бути в міру, щоб не втратився сенс церемонії і, що б молоді, не спізнилися через це в ЗАГС.

На Західній Україні, де традиції збереглися практично в первозданному вигляді, церемонія викупу відбувається зовсім інакше. Нареченому необхідно викупити у нареченої сорочку, яка заздалегідь була приготовлена ​​нею для нього, а наречена повинна викупити хустку, приготовану її майбутньою свекрухою. Сорочку приносять нареченому п’ять хлопчиків, а хустку підносять п’ять дівчаток. І наречений, і наречена повинні всім заплатити за це символічну суму.

Фата завжди символізувала дівочу непорочність і для того, щоб це ще більше підкреслити, фатою накривали нареченій обличчя. Найчастіше зараз фату надягають в перукарнях, щоб вона повністю підходила під зачіску. Але так було не завжди.

За традицією наречену виводили з дому, і наречений намагався посадити її на м’яке крісло. Два рази наречена, нібито, пручалася, але на третій все-таки погоджувалася сісти на символічний трон. Кожен з її родичів підходив і розчісувала її волосся, що символізувало відхід з сім’ї і прощання з дівочим життям. Все це супроводжувалося тематичними піснями родичів і подружок нареченої, після чого найближчі подруги надягали фату і прикривали нею обличчя нареченої.

Весільний рушник. Наразі рушник можна придбати в будь-якому салоні, вибравши, який більше сподобається. Але здавна кожна дівчина завчасно готувала його сама, ретельно вишиваючи певний візерунок. В орнаменті не повинно було бути чорної нитки, щоб життя було світлим, радісним і щасливим.

Деякі дівчата і зараз, незважаючи на величезний вибір рушників в магазинах, вишивають, все-таки, його самі, дотримуючись давнього звичаю.  Важливо, щоб цей рушник, за традицією, постелили під ноги нареченим свідки і ніхто, крім молодих, на нього не став. Інакше стороння людина може забрати їх благословення, особливо якщо це станеться в церкві на вінчанні.

Внесення нареченої в будинок на руках. Майже всі знайомі з традицією – вносити новоспечену дружину в будинок на руках, але ось що це означає, навряд чи хтось про це замислювався. А ось наші предки були впевнені, що саме на порозі стоїть нечиста сила, а перенісши наречену на руках, можна захистити її від злих дyхів, негласно демонструючи цим жестом, що як чоловік, наречений готовий захищати молоду дружину все своє життя.

Коровай на весіллі є невід’ємною традицією і символізує майбутній достаток сім’ї і їх благополуччя. Чим вишуканіший коровай, тим благополучніше буде життя молодих. Обов’язковими є на короваї орнамент і дві обручки, зображених в центрі короваю, що символізують вірність подружжя, а так само їх нерозлучність до кінця своїх днів. Право першим відкусити від короваю надається молодим, а потім бажано роздати його всім гостям по невеликому шматочку, що позначає загальне скріплення союзу. На Західній Україні молодим підносять великий калач з медом, щоб життя у молодих було ще й солодким.

Весільний букет і підв’язка нареченої. Вже жодна пара не уявляє свого весілля без церемонії кидання букета і підв’язки. Хоча дана традиція прийшла до нас із Заходу, але вона вже давно влилася в низку інших слов’янських традицій. Вважається, що та дівчина, яка зловить першою букет, і той молодий чоловік, який перехопить у інших підв’язку, зняту нареченим з ноги нареченої, незабаром зіграють весілля.

Зняття фати і надягання хустки. Це так само дуже давня традиція, якої за звичаєм дотримуються багато і до сих пір. Зазвичай це робить свекруха, а означає це дійство остаточне прощання з безтурботним незаміжнім життям і вступ в статус подружжя. За традицією наречена повинна станцювати танець зі своїми незаміжніми подружками і родичками, надягаючи по черзі їм на голову свою фату, тим самим пророкуючи їм легке знайомство з чоловіком і вдале заміжжя.

Читайте також: Інші свекрухи на весілля невісткам золото, долари дарують, а тут – одразу зрозуміла, що не вживуся зі свекрухою

Але необхідно стежити за тим, щоб фата не впала ні з чийої голови, так як вважається, що це поганий знак і цій дівчині складно буде вийти заміж, а можливо у неї взагалі ніколи в житті весілля так і не відбудеться.

Джерело.

Позначки:
facebook