fbpx
Культура

7 травня – День святих Євсевія, Леонтія, Лонгіна: Для чого потрібно вмитися освяченою водою та чого не можна робити в цей день

Сьогодні 7 травня православна церква згадує святих Євсевія, Леонтія, Лонгіна, в народі день називається Євсей – овес відсій.

Розповімо вам про історію дня, а також про те, які прикмети були пов’язані з ним у слов’ян. Пише “Обозреватель”

Святі Євсевій, Леонтій, Лонгин”та інші”, про яких сьогодні йдеться, були сучасниками святого Георгія Побідоносця, день якого відзначався напередодні, 6 травня. Згідно церковного переказу, ці святі належали до громади перших християн іпостраждали незабаром після Георгія.

Імператор Діоклетіан, що стрaтив за навернення до християнства власну дружину, намірився покiнчити з цією “сектою”. 230 року він наказав примушувати всіх християн поклонятися язичницьким богам. Ті, хто зраджував віру, звільнялися з тюрем, а тих, хто не підкорилися, було наказано стрaтити.

Читайте також: “Мати казала, що в мене нeдобрі очі, а сестри вигaняли з кімнати, коли вишивали”: Чoму сьому дочку на Закарпатті вважають вiдьмою?

Святі Євсевій, Леонтій, Лонгин разом з ще близько 40 християнами на момент цього наказу перебували в ув’язненні, але не відмовилися від своєї віри. Їх піддали жoрстоким тoртурам, а потім стpатили.

Цей день у слов’ян був особливим чином пов’язаний з вівсом:

– до Євсею повністю закінчували посів цієї культури.

У цей день святкували прольоту. Проводили спеціальні обряди для наближення літа:

– на честь Матері всіх богів розводили багаття як символ сонця.

– влаштовували гучні народні гуляння.

В цей день було заборонено сваритися і сумувати. Вважалося, якщо людина проведе день в такому настрої, таким же безрадісним для нього буде і все літо.

Дівчата ворожили на судженого:

– у слов’ян популярним було ворожіння на зерні. Потрібно було загадати бажання, а потім взяти лівою рукою трохи зерна. Якщо кількість зерен була парною, це означало, що бажання збудеться.

Слов’яни вважали, що на Євсевія людей “гнітить до землі”. Щоб позбутися від неприємних відчуттів в тiлі, вони читали молитви і вмивалися освяченою водою.

По погоді цього дня будували прогнози на погоду на найближчі місяці і урожай:

– якщо було багато комарів, урожай обіцяв бути хорошим.

– вважалося, що після Євсея може бути ще 12 прохолодних днів і навіть нічні заморозки.

You cannot copy content of this page