8 червня – День Святого Духа або Зелений понеділок: особливості свята і як слід його провести

Трійця – одне з найбільш шанованих свят. Весь тиждень після Трійці називають Зеленими святами. В давнину говорили, що саме в цей період Бог створив землю і засіяв її різноманітною зеленню. Другий день Зелених свят присвячений, саме Третій Іпостасі Триєдиного Бога – Святому Духові.

Тому у понеділок відзначали День Святого Духа, або Духів день. Цього дня священики після служби в церкві виходили в поле і читали молитви про благословення майбутнього урожаю.

Господині цього дня старалися «підкормити» землю. Після обіду виходили всі дружно в поле, розстеляли скатертини і влаштовували святковий обід. Час від часу невеликі шматочки їди вони розкидали по полю в присипали зверху землею. Люди вірили, що в такий спосіб підсилюють врожайність.

Березові гілки, які були освячені на Трійцю ставили за ікони і вірили, що цього дня душі, які відійшли спускаються з неба на землю і сідають на освячену зелень. Вся сім’я збиралася за святковим столом, промовляли подячну молитву і радісно проводили свято.

Також у Зелений понеділок в колодязях освячували воду, а хлопці вибирали собі наречених. Водіння Тополі був найпоширеніший обряд, який цього дня здійснювали. Для цього вибирали найкрасивішу дівчину в селі, прикрасивши її вінками зі свіжих квітів, трав та стрічками і водили «Тополю» вулицями. Зустріти її вважалося великою удачею.

Фото ілюстративне з відкритих джерел