8 червня – Духів день: особливі звичаї та заборони в цей день

Відразу ж на наступний день після дня Святої Трійці відзначають Духів день. Обидва свята відносяться до Великоднього періоду і мають багато традицій та заборон. День Святої Трійці не має фіксованої дати і відзначається завжди на 50-й день після Великодня. До Трійці прив’язаний і Духів день, який завжди відзначається в понеділок, на наступний день.

У церквах з самого ранку починається служба з читанням молитов Святому Духу. Трійця завершує весняний цикл свят, і по закінченні наступного за нею Петрівського посту починається літній сезон.

В давнину вважали, що в Духів день земля наповнюється новим урожаєм, тому категорично забороняється працювати на землі, щоб випадково не пошкодити майбутній урожай. Не можна орати, копати і полоти.

Також забороняється шити, прибирати, прати, займатися господарськими справами. У Духів день слід обов’язково надавати допомогу бідним і нужденним людям. Говорили: “Скільки віддаси в це свято – стільки й отримаєш, коли настануть важкі часи”.

З дня Святого Духа починався Русальний тиждень, а це значить, що більша частина традицій і заборон стосувалася цих міфічних створінь. У цей день наші пращури намагалися почитати всіх водних, лугових і лісових духів.

За народними звичаями в цей день люди старалися всіляко задобрити русалок, щоб вони не завдавали їм ніякої біди і шкоди. Тому, на березі річок і озер для них залишали дитячий одяг, їжу та рушники.

У Духів день з повагою ставилися до дерев, джерел, освячували воду в колодязях, знахарі збирали цілющі трави, а землю намагалися нагодувати, влаштовували гуляння та розваги в полі. За традицією цього дня потрібно кидати монетки в колодязь – так можна залучити успіх і достаток в сім’ю.

Фото ілюстративне з відкритих джерел