8 квітня – Собор архангела Гавриїла: що можна і не можна робити

В народі вірили, що архангел Гавриїл — володар блискавки. Тому святкували Благовісника — «щоб Гаврило хати не спалив». За стародавнім віруванням, у день Благовісника грім і блискавка прокидаються від зимового сну, а тому після Благовісника кожен день можна сподіватися грому.

8 квітня за церковним календарем – День Архангела Гавриїла, який вчора, на Благовіщення Пресвятої Богородиці, приніс Діві Марії благу звістку про те, що вона народить Сина Божого.

Також 8 квітня – третій день шостої седмиці Великого посту. Сьогодні дозволено їсти сирі овочі і фрукти, вимочені крупи, сухофрукти, горіхи.

Наші предки зверталися до архангела Гавриїла з різних приводів:

  • при хворобі;
  • в разі пристріту або обмови;
  • для порятунку на воді;
  • з проханням уберегти худобу від усяких бід;

У цей період починає сокорух у берези. Зацвітає верба, розкриває бруньки береза і черемха.

Що не можна робити 8 квітня

На цей день переносяться багато заборон і уявлень.

Люди 8 квітня святкують, боячись викликати гнів архангела Гавриїла, який, за народним віруванням, розпоряджається блискавкою і з її допомогою може спалити житло людини, яка забула його вшанувати.

Казали, на Гавриїла не можна прясти. Тим же, хто цього дня продовжував прясти? говорили: «Не піде на користь».

У народі вірили, що 8 квітня архангел Гавриїл спускається на землю, щоб виконати бажання людей. Якщо ви хочете, щоб задумане здійснилося, то встаньте раніше, вийдіть на вулицю і зверніться до святого із проханням. Не забудьте надіти натільний хрест, тому що саме по ньому архангел зауважує людей, які просять.

Господарі в цей день носили в церкву хлібні зерна для посвячення на посів. Вдома ж вони змішували зерна з насінням. Від Благовісника починають сіяти ранні ярі зернові — овес, ячмінь, ярову пшеницю.