9 квітня – День Матрони: що потрібно зробити в цей день кожній жінці, аби в домі панував мир і добробут

В цей день жінки просили у Матрони підтримки і допомоги у клопотах по господарству, яким повністю присвячували цей день.

Народне свято «Матрона Настовиця» відзначається 9 квітня (за старим стилем – 27 березня). В церковному календарі це день вшанування пам’яті мyчeниці Матрони Солунской (Фессалоникійської).

Інші назви свята: «Матрона», «Полурепица», «Настовиця», «Пестовиці».

Настовницею день прозвали за насту – тверду кірку на снігу, що часто з’являється після відлиги. Так само величали чайки, які повертаються у цей період з теплих країн. Матрона Солунська жила в Салоніках в 3-4 століттях і була рабинею юдейки Павтили. Господиня примушувала її до відступництва від християнства, але Матрона не бажала відмовлятися від віри і в таємниці ходила до церкви.

Коли одного разу Павтила дізналася про це, вона наказала бuтu Матрону палuцями, а після цього залишила пoмиpaти в одній з комірок в будинку. Після тiло святої мyчeниці за розпорядженням господині скинули з міської стіни.

Недарма кажуть: «У квітні — по коліно зима, а по плечі літо». Сонце з кожним днем набирає чинності і опівдні припікає так, що шапка не потрібна. Але ближче до вечора помітно холодає, а ночами повзуть по землі морозці, взимку забуті. Розгулятися як слід, закрутитися в сніжному вихорі у них вже сил бракує, їм би господиню наздогнати. Ось і тягнуться за морозцами крижані сліди, які в народі настом або настовицей називають.

У цей час наші предки переживали паводки і зустрічали птахів із вирію. Тому деякі прикмети були пов’язані з водою і пернатими.

Люди примічали, що до Мотрони річки здуваються і піднімаються. В цю пору говорили: «Щука лід хвостом розбиває»; «Весняний льодок, що чужий поріг – ненадійний»; «Чибіс прилетів, воду на хвості приніс».

За чибисам, до речі, робили висновки про майбутню погоду: якщо птах кричить звечора — буде ясно; якщо летить низько — довго простоять сухі дні.

9 квітня господині в останнє виходили відбілювати тканину, викладаючи їх на сніговий наст. Всі жінки (а особливо ткалі) просили благословення на працю у святої Мотрони. Не випадково вона вважалася покpoвителькою господинь.

Читайте також: “Ніколи не дивись в очі кішці” – завжди застерігала мене стара бабця. І ось чому

В цей день жінки просили у неї підтримки і допомоги у клопотах по господарству, яким повністю присвячували цей день. У Мотрони просили також врожаю ріпи — однієї з найголовніших страв в селянській кухні. Було безліч страв з ріпи: її фарширували, варили, парили, робили з неї пюре та запіканки.

Ріпа відома своїми дезинфікуючими, сeчогiними та антизaпaльними властивостями. Її застосовують при авітамінозі, хворобах шлyнка і кишeчника, камeнях у ниpках і peвмaтизмі.