Аномальне тепло і катаклізми: якою буде прийдешня зима в Україні

Відомий український кліматолог Віра Балабух розповіла, з якими погодними труднощами ми можемо зіткнутися вже цієї зими та навесні наступного року.

За її словами, у 2020 році середня річна температура була вище кліматичної норми на 2,8 градуса. Це призвело до того, що зими та снігового покриву майже не було, а також викликало проблеми з водопостачанням.

Кліматолог зізналася, що скласти прогноз на найближчі кілька років неможливо, але вже зараз фахівці очікують середнє відхилення, тобто аномальні температури. В цілому зими в Україні істотно змінилися за останні роки.

“Суворість зими зменшується. Це характерно і для західних, і для східних областей України, хоча на сході традиційно у нас зима більш сувора. Але слід враховувати ще одну тенденцію. Хоча в цілому суворість зими зменшується, як і її тривалість, і кількість морозних днів, при цьому кількість днів з сильними морозами у нас залишається таким же, як раніше. Це теж проблема, тому що протягом зими у нас часто зберігаються плюсові температури, а, отже, у рослин навіть не припиняється період вегетації, але потім раптом йде заток холоду і мороз -20. В результаті ми за один-два дні втрачаємо наші плодові дерева, як сталося в цьому році. Те, що кількість днів з сильними морозами не змінюється на тлі збільшення температури, є великим викликом для сільського господарства, який вимагає вжити певних заходів, адаптуватися до нових умов, щоб надалі не втрачати врожаї”, – пояснила кліматолог.

Вона також додала, що у 2021 році погода не перестає дивувати. Цей рік не став посушливим, а у квітні-червні опадів було достатньо. Літо стало дуже спекотним, хоча гроз та дощів було достатньо. Є ймовірність, що зима 2021 року теж виявиться аномально теплою.

Вона додала, що на голови жителів почнуть досить часто обрушуватися різні катаклізми.

“Збільшується кількість та інтенсивність небезпечних погодних явищ: потужні зливи, сильні вітри, висока пожежна небезпека. Більш потужними стають грози, в більш холодний період-ожеледь, налипання мокрого снігу, снігопади. Якщо взимку у нас температура повітря стає вище, то змінюються структура опадів, і вони випадають переважно у вигляді дощу або мокрого снігу. Налипання мокрого снігу завдає істотної шкоди, ламає дерева і дахи будинків”, – додала кліматолог.

Також вона зазначила, що і високі температури можуть наробити біди, оскільки періоди аномальних температур стали збільшуватися.

“У нас зростає спека і підвищуються температури. У липні ми добре відчули на собі, що таке тривалий жаркий період. У цей час люди часто себе погано почувають, тому що зростає тепловий стрес і збільшується теплове навантаження. Все це вкрай негативно впливає на людський організм. Крім того, це стає великим навантаженням на електромережі, тому що всі намагаються встановити кондиціонери, щоб якось врятуватися від спеки. І електромережі часто не витримують такого навантаження, особливо коли це стосується великих міст і старих регіонів, де просто нікуди ставити нові трансформатори”, – пояснила фахівець.