Антивеликдень 2018: що можна і не можна робити у велике свято 15 квітня

Через тиждень після Світлого Христового Воскресіння церква святкує велике свято – Антивеликдень або Фомину неділя. У 2018 році Антипасха випадає на 15 квітня. У цей день християнські традиції тісно переплітаються з народними звичаями, дізнайтеся, які прикмети пов’язані з Антипаскою.

Весь тиждень після Великодня проходить Світлий великодній тиждень. Згідно з християнським церковним календарем рівно через тиждень після Великодня відзначається Фомина неділя або Антивеликдень. Значення назви цього свята зовсім не в протиставленні його Великодня, як подумають багато, а, навпаки, в її продовженні – це день повторення Пасхи, день, коли апостол Фома повірив у воскресіння Ісуса Христа.

Згідно з Євангелієм, після свого воскресіння Ісус явився своїм учням-апостолам, але серед них не було на той момент апостола Фоми, який не повірив розповідям і поклявся, що не увірує, поки не побачить вчителя своїми очима. «Якщо не побачу на руках Його paн від цвяхів, і не вкладу пальця мого в paни від цвяхів, і не вкладу руки моєї в peбра Його, не повірю» (Біблія). Ісус з’явився Фомі на восьмий день і лише тоді Хома невіруючий повірив у воскресіння Господа.

«Після восьми днів знову були в домі учні Його, і Хома з ними. Прийшов Ісус, коли двері були замкнені, став посеред них і сказав: Мир вам! Потім каже Хомі: Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись подай руку твою і вклади до боку Мого; І не будь ти невіруючий, але віруючий. Говорить до Нього Хома: Господь мій і Бог мій! Ісус каже йому: ти повірив, тому що побачив Мене; Блаженні, що не бачили й увірували!» (Біблія).

Антивеликдень важливий день для віруючих, хоч він і не належить до 12 найголовнішим християнським святам, але богослужіння в цей день відбувається за всіма канонами двунадесятих свят, в храмах в це день проходять пишні богослужіння.

Антивеликдень – світле свято, коли знову згадується чудо Воскресіння Господа Ісуса Христа, тому не можна сумувати, виконувати важкі роботи, потрібно радіти і веселитися.

Весь наступний тиждень після Антивеликодня називають Фоминим, тижнем Антипасхи, Тижнем про Фому. І, як відомо, будь-яка християнська традиція тісно переплітається з народною, і саме з Тижня про Фому починається Червона гірка.

Не можна було у Фомину неділя сумувати і бути на самоті, проводити день вдома було заборонено, люди виходили на природу і збиралися в великі компанії, ходили в гості до родичів, дарували великодні подарунки.

У народі здавна Антивеликдень було прийнято проводити шумно і весело, влаштовувати народні гуляння, увечері розпалювати багаття і загадувати бажання.

На Фомину неділю не можна займатися важкою працею, не можна працювати з землею, згідно з прикметами, все, що посадити в землю в цей день, загuне, не приживеться, не дасть урожай.

Читайте також: Найкращий вік для шлюбу для кожного зі знаків Зодіаку

Важлива сенс Антивеликодня в тому, що вона символізує оновлення світу воскресінням Господа Ісуса Христа, а паралельно з нею відбувається і весняне оновлення – воскресіння природи від зимової сплячки.

Червона гірка – свято весняних гулянь, засиланія сватів і весіль.

На Антивеликдень закінчується Світлий великодній тиждень, в церквах відновлюють обряд вінчання.

На Антивеликдень бажали щастя і благополуччя, намагалися нагодувати 7 бродячих тварин.

Дівчата у Фомину неділю ворожили на наречених і заміжжя по свічках.

Хлопці на Антивеликдень обливали дівчат водою і йшли свататися, а якщо не посватав дівчину, облиту водою, це вважалося великою ганьбою, таку дівчину ніхто заміж не брав.

Почути дзвін на Антивеликдень – хороший знак, який обіцяє здоров’я та удачу в справах на цілий рік.

На Антивеликдень була традиція розбивати глибоку тарілку – на щастя і достаток в сім’ї.

На Антивеликдень починаються пoминaльні дні.

Джерело.