fbpx

Багато дачників навмисно обривають квіти у картоплі: який це дасть результат

Не раз чули, що багато дачників навмисно обривають квіти у картоплі, щоб вони не відволікали на себе ресурси рослини. В результаті більше сил зосереджується на формуванні бульб. Адже картопля, як і все живе, намагається розмножитися і залишити потомство — якщо не дають насінням, значить, спробує бульбами.

Періоди цвітіння і формування бульб у картоплі збігаються. У період вегетації 45% поживних речовин отримують бульби, по 25% витрачається на листя і суцвіття. Виникає закономірне питання, чи збільшиться розмір і кількість бульб, якщо обірвати суцвіття, і чи не зашкодить це рослині?

Як розвивається картопля після видалення суцвіть?

При проведенні досліджень на кущах віддалялися суцвіття у фазі утворення бутонів. В результаті в порівнянні з картоплею цієї ж ділянки, де квіти не обривалися, врожайність підвищувалася на 30%. Але насправді не все так однозначно, спробуємо з’ясувати, що відбувається, якщо видалити суцвіття.

У процесі росту поживні речовини надходять до бульб, суцвіть і листю. При відсутності квітів, додаткові поживні речовини витрачаються на формування бульб, вони виростають більшими. Але в результаті рослина не проходить один з циклів свого розвитку: цвітіння і утворення ягід, як це позначається на якості бульб?

Виродження сортів

Ця проблема хвилює багатьох. При вирощуванні одного і того ж сорту урожай з кожним роком стає менше, а картоплини зменшуються в розмірах. Навіщо обривають квіти у картоплі, якщо в кінцевому підсумку це призведе до виродження? Багато городників чергують сорти, не вирощуючи один і той же сорт більше 3-х років. Але ще в минулому столітті такої проблеми не було.

Для чого потрібно обривати квітки на картоплі?

Однією з причин зникнення сортів рослин, в тому числі і картоплі, є значне зменшення кількості бджіл, що запилюють і переносять пилок з рослини на рослину. Якщо квітів не буде, запилення не відбудеться, поживні речовини, які після цього утворюються в ягодах, не надійдуть в бульби. Отже, кругообіг речовин в рослині буде порушений.

Проведення дослідження

Щоб з’ясувати, як відбивається на врожайності і розвитку рослин видалення цвітіння, вченими був проведений експеримент. На 3 гряди була посаджена картопля однойменного сорту. Першу грядку не чіпали від посадки до збору врожаю, на другій прищипнуті верхівки, на третій видалили квіти і бутони.

Після збору врожаю підсумок був таким:

  • на першій ділянці у кожного куща бульб було небагато, але вони були великими за розміром, рівні й округлі;
  • на ділянці, де були видалені квіти, бульб було набагато більше, але більш дрібних за розміром. Великі бульби зустрічалися в одиничних екземплярах.

Узагальнивши результати експерименту, агрономи зробили такі висновки:

1. При обриві квітів і прищипуванні відбувається травмування картопляних кущів, рослинам доводиться використовувати додаткові резерви, що призводить до уповільнення дозрівання.

2. Розмір і кількість бульб у кущі безпосередньо пов’язані з видаленням суцвіть і прищипуванням верхівок.

3. Через травмування рослин під час обриву квітів і прищипування вони стають найбільш сприйнятливі до грибкових та бактеріальних захворювань. При ураженні фітофторою, найбільш небезпечним захворюванням для картоплі, може загинути до двох третин врожаю.

Для чого обривають квіти у картоплі?

Якщо ви вирішили видалити квіти, прийміть до відома ряд рекомендацій:

В зонах з сухим і посушливим кліматом суцвіття в більшості випадків є стерильними, не утворюючи насіння, енергія рослини на їх дозрівання не витрачається. Тому видалення квіток призведе тільки до зайвого травмування рослин, для відновлення наслідків якого будуть потрібні витрачання додаткових ресурсів.

Людина може стати переносником грибків і бактерій від хворих кущів до здорових. В результаті велику частину рослин може вразити інфекція, урожай може загинути.

При обриванні квіток городнику проходиться проходити між рядами, утоптуючи їх. Повторне підгортання в цьому періоді провести неможливо, кущі дуже великі. Ущільнення верхнього шару ґрунту призводить до зниження врожаю, до бульб надходить менше повітря, вологи і харчування.

Обривання квітів у картоплі

Для отримання рясного врожаю і гарного насіннєвого матеріалу розділіть ділянку на 2 частини. На 1-й половині вирощуйте картоплю як правило, не обриваючи квітів і ягід, на другий видаліть їх. У підсумку ви отримаєте відмінний насіннєвий матеріал (з 1 ділянки) і підвищений урожай бульб з 2-ї дільниці.

Читайте також: Столітній засіб від хвopоб огірків і помідорів. Побризкали і все

Ще одним важливим моментом є період проведення цієї операції. Правильніше це робити відразу після утворення бутонів. Якщо ви пропустили цю фазу, потрібно дочекатися формування ягід і тільки після цього зрізати їх.

Особливості догляду під час цвітіння:

Городники запитують, чому потрібно обривати квіти у картоплі, якщо при правильному догляді врожайність і так непогана. З цього приводу існують абсолютно протилежні думки, їх багато, як і способів догляду за картоплею.

Одним з головних агротехнічних прийомів є підгортання картопляних кущів, термін його проведення збігається з періодом бутонізації. Завдяки тому, що ґрунтом підгортають стебло, збільшується кількість столонів і коренів. На столонах згодом утворюються бульби, а коріння дають додаткове харчування. Якщо ж провести підгортання в фазу цвітіння, великий шанс пошкодити кореневі відростки, в результаті ви тільки нашкодите майбутньому врожаю.

На закінчення хочеться відзначити, що якщо ви вирощуєте картоплю тільки для вживання в їжу, не використовуючи на наступний рік на насіння, можна сміливо вдатися до процедури видалення квітів на картоплі. В середньому це дозволить збільшити врожайність приблизно на третину. Але якщо ви використовуєте картоплю на насіння, видалення суцвіть призведе до виродження сорту і зниження врожаю в подальшому.

You cannot copy content of this page