Чому мені про це ніхто не розказав раніше? Недоговореність завжди вабить і забирає енергію

Недорозказані історії, недоговорені діалоги в минулому прокручуються в голові в теперішньому. Вони бігають за нами, а ми – за ними. Ігри, у які грають люди. Мама в дитинстві говорила, якщо недоїси кашу, то вона буде за тобою ганятися. Так ганяються за нами незавершені події з людьми.

У вас точно були такі історії, коли посварилися з чоловіком, хлопцем, начальником, подругою, мамою і не можете відпустити ситуацію. Миєте посуд – думаєте про це, прибираєте в кімнаті – думаєте про це, стоїте на касі – думаєте про це, зустрічаєтеся з друзями в кафе, киваєте їм головою, начебто слухаючи їх, а самі думаєте про це. Плануєте в себе в голові зустріч з цією людиною, що ви їй скажете, як будете виглядати. Часом такі ситуації забирають і сон, і їжу, і життя в теперішньому.

Незавершені події заважають нам жити тут і тепер і утримують увагу на собі. Нас як магнітом тягне до них.
Ефект Зейгарніка – ми запам’ятовуємо краще незавершені події.

Справи, які ми не завершили – відкладаються в пам’яті надовго й час від часу нагадують про себе, створюючи дискомфорт.

Чуємо на кожному кроці – гештальт завершено. Але до кінця не розуміємо суті.

Гештальт – в перекладі з німецької – образ, фігура, форма, цілісність.

Незавершені гештальти – це незавершені ситуації в минулому, коли, простіше кажучи, пазли не складаються.

Супроводжуються запитанням «чому?» (чому він так сказав, чому він мене покинув, чому…чому ..чому?).

Вони забирають енергію.

Причина – кожне нове завдання викликає в мозку певний імпульс, напругу, яку рано чи пізно потрібно вивільнити. Подумки ми раз у раз повертаємось до незакінченої ситуації, недосказаних думок, слів, які з певних причин не сказали у сварці з коханими, чи то до обличчя наших кривдників дитинства, перед якими не відстояли себе. Саме ця напруга змушує щоразу шкодувати про незроблене. З часом така невикористана накопичена енергія, внутрішня напруга може перетворитись на невроз.

Гештальт має бути однозначно закритим і завершеним. Бо незавершені події заважають нам жити і утримують увагу на собі. Людина не помічає життя, що тут і тепер відбувається. Живе на автоматі.

***

Часто ми говоримо фразу “Чому мені ніхто про це не розказав раніше?”. Вона завжди супроводжується інсайтом, овва-ефектом. І після цього життя вже не є таким, яким було раніше.

Публікуємо серію розмов з психологом Антоніною Агіловою про теми, які можуть змінити розуміння, ставлення і життя в цілому.

Попередню розмову можна прочитати тут⇓.

Автор – Антоніна Агілова, психолог. Ексклюзивно для Оsoblyva.com.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook.