fbpx
Культура

Чистий четвер: традиції, прикмети та що не можна робити цього дня

Чистий четвер в цьому році припадає на 16 квітня. Цей день для кожного християнина — символ повного духовного і фізичного очищення. Він пов’язаний з Таємною Вечерею, одним з найбільш значущих євангельських подій, які склалися напередодні Христового Воскресіння.

У четвер, зібравши своїх учнів, Ісус омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. А пізно ввечері Юда Іскаріот, один із дванадцяти учнів за тридцять срібняків продав свого вчителя Ісуса Христа. Тому люди в Чистий четвер намагалися обов’язково вмитися або скупатися, тобто очиститись від гріхів.

Також вважали, що це день весняного очищення. Тому до заходу сонця старалися прибрати у хатах, коморах, замітали подвір’я, білили стовбури дерев у дворі, в саду й за двором.

Все зібране сміття, галузки дерев, різний бур’ян палили посеред двору, щоб «очистити землю від зими, морозу й усякої нечисті». Брудну воду після прибирання старалися вилити подалі від будинку де нічого не росло.

Цей день було прийнято починати з купання ще до сходу сонця, щоб бути увесь рік здоровими. У воду кидали срібло і вірили, що так збережуть красу і здоров’я, та вбережуться від вроків та зурочень. У воду, в якій купали дітей цього дня, матері клали галузки посвяченої верби. Говорили, що така вода змиває всі хвороби. Перед вмиванням промовляли молитву.

Господині займалися прибиранням будинку, пранням, викидали непотрібні речі, пекли паски та фарбували яйця. Так, як ні в п’ятницю, ні в суботу господарськими справами вже займатися не можна.

Народні прикмети в Чистий четвер:

Головною прикметою дня була випічка Великодньої паски. Якщо паска вдалася пухкою, важкою і не пропеченою, то господарів чекав важкий рік, повний турбот.

Якщо ж паска піднялася, зарум’янилася, вийшла легкою, тоді рік буде вдалим. Поганою прикметою також вважалося віддати що-небудь зі своїх речей або домашнього начиння.

Що не можна робити цього дня:

1.У Чистий четвер не можна сваритися та думати про погане. Потрібно сконцентруватися на духовному очищенні.

2.Якщо в Чистий четвер вдома брудно, то і увесь рік пройде в сварках.

Фото ілюстративне з відкритих джерел

You cannot copy content of this page