fbpx

День Палажки, 21 жовтня – День, коли можна зробити так, щоб чоловік не зраджував

21 жовтня православні християни вшановують преподобну Пелагею Антиохійську і преподобного архімандрита В’ятського Трифона. В народі ця дата отримала назву день Палажки, день Трифона, Ознобици, Зябушка, Ознабуха.

Хто такі святі Пелагея і Трифон?
Пелагія народилася в Антіохії в V столітті і була незвичайної краси. Але в юності спосіб життя вела poзбещeний і лeгкoвaжний. Займалася poзпустою і танцями, мала ім’я Маргарита, що означало «Перлина».

Одного разу їй довелося послухати проповіді єпископа Нонна, після чого дівчина жaxнулася від свого колишнього грішного життя і прийняла рішення хреститися. Все своє майно, одяг та прикраси віддала бідним, переодяглася в чоловічі речі і вирушила в Єрусалим.

Там її обстригли в черниці, при цьому прийняли її за юнака. Вона на Оливній горі облаштувала собі келію, де до кінця днів вела самітницьке життя, постила і молилася. Помepла в 457 році, і тільки під час поxoвання з’ясувалося, що це була жінка.

Трифон проживав в Архангельській області в XVI столітті. В юності пішов з батьківського будинку в монастир. Одного разу сам святитель Миколай явився йому і послав дар чудотворення. Преподобний архімандрит Трифон за своє життя побудував два монастиря на В’ятці і на річці Чусовой.

Обряди й традиції цього дня
У народі склали прислів’я: «Трифон з Пелагеєю шубку з рукавицями дістають, ремонтують і ставлять латки» або «Трифон ремонтує шубу, а Пелагея рукавиці шиє». 21 жовтня на Русі присвячували ремонту зимових речей, щоб мороз зненацька не заставав. Адже «З Трифона і Пелагеї все холодніше і холодніше». Кому був потрібний новий одяг, відправлялися на базар за покупками або до знатних швачок для пошиття.

З Палажки та Трифона починали рубати починок (тобто закладати в лісах нові ріллі). Ліс рубали і випалювали, а лесині і дрова відвозили в село на будівництво нових будинків.

Які обряди провести, щоб чоловік не зраджував?

Потрібно відколоти трісок від старого пня, назбирати в лісі сухого листя папороті і моху. Скласти все це і підпалити, кинути в багаття сорочку чоловіка і прочитати слова: «Мої губи – замок, а язик мій – ключ. Раба Божого (ім’я) загoвoрюю від усілякої poзпyсти і зpад, від дівчат-молодиць, жінок заміжніх і вдовиць, від келихів з вином, від ласкавих губ і жадібних рук, від жіночої кpoві, від перових подушок і ліжок пухових. В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь».

Читайте також: Осінь готує сюрпризи: синоптики зробили прогноз на листопад

Народні прикмети на Пелагею
Якщо до 21 жовтня не все опало листя з берези, значить, сніг випаде пізно в цьому році.

Якщо на Пелагею хмари низько над землею пропливають, скоро варто чекати морозів.

У ніч на 21 жовтня треба подивитися на небо. Яскраво-сяючі зірки обіцяють хорошу погоду, а тьмяні – негоду.

Якщо на Пелагею навколо сонця з’являється туманний ореол, то в найближчі дні простоїть суха і ясна погода.

Хто наpoдився в цей день?
Люди які народилися 21 жовтня отримують від природи здатність до взуттєвої майстерності. Якщо зуміють застосувати по достоїнству такий талант, то стануть відмінними шевцями і майстрами взуттєвої справи. В якості захисного талісмана їм треба носити прикраси та сувеніри з камінням хризоберил і корунд.

Джерело.

You cannot copy content of this page