Дві важливі справи, які кожен має зробити у перший день після Великодня – в Світлий або Поливаний понеділок

3 травня в Україні відзначають Поливаний понеділок – народно-православне свято, яке символізує духовне весняне очищення.

Великодній понеділок називається ще «обливаний понеділок», бо хлопці обливають дівчат водою, а ті за це дарують писанки.

Понеділкові обряди діляться на два окремих дійства: відвідування знайомих (“нести пиріг”), що й дало назву “волочильного понеділка”, та обливання водою – “поливаний понеділок”.

У великодній понеділок люди ходили в гості один до одного – здійснювали своєрідний ритуальний обхід односельців: “христосовались” й обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки – до бабусь, несучи їм гостинці – пироги і яйця.

Беручи зав’язані в клунку калачі і яйця, хресні батьки та інші родичі дякували й просили передати уклін батькам. При цьому у свою чергу клали дітям у вузлик печиво, ковбасу, яйця й інші освячені напередодні в церкві смаколик.

У сучасності це свято несе відмінний від культурного значення характер.

Раніше в Поливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат – це робили їхні залицяльники як прояв своєї симпатії та прихованої любові.

Вважалось, якщо дівчина повертається додому суха – це для неї ганьба. Тож дівчата хотіли, щоби їх облили, адже це свідчило про серйозні наміри парубка, котрий зазвичай обливав тільки ту, яка йому подобалась.