fbpx

Дві важливі справи, які кожен має зробити у перший день після Великодня – в Світлий або Поливаний понеділок

3 травня в Україні відзначають Поливаний понеділок – народно-православне свято, яке символізує духовне весняне очищення.

Великодній понеділок називається ще «обливаний понеділок», бо хлопці обливають дівчат водою, а ті за це дарують писанки.

Понеділкові обряди діляться на два окремих дійства: відвідування знайомих (“нести пиріг”), що й дало назву “волочильного понеділка”, та обливання водою – “поливаний понеділок”.

У великодній понеділок люди ходили в гості один до одного – здійснювали своєрідний ритуальний обхід односельців: “христосовались” й обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки – до бабусь, несучи їм гостинці – пироги і яйця.

Беручи зав’язані в клунку калачі і яйця, хресні батьки та інші родичі дякували й просили передати уклін батькам. При цьому у свою чергу клали дітям у вузлик печиво, ковбасу, яйця й інші освячені напередодні в церкві смаколик.

У сучасності це свято несе відмінний від культурного значення характер.

Раніше в Поливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат – це робили їхні залицяльники як прояв своєї симпатії та прихованої любові.

Вважалось, якщо дівчина повертається додому суха – це для неї ганьба. Тож дівчата хотіли, щоби їх облили, адже це свідчило про серйозні наміри парубка, котрий зазвичай обливав тільки ту, яка йому подобалась.

You cannot copy content of this page