Головні правила Великого посту, яких має дотримуватись кожен християнин: що можна, а чого не варто робити у піст

Чи можна їсти соєві сири і м’ясо, чи потрібно утримуватися від інтuмних стосунків і як під час посту святкувати – про це та інше розповідають викладач Волинської православної богословської академії, священик Андрій Хромяк (УПЦ КП) та ієрей Храму святого преподобного Серафима Саровського Дмитро Іванцов (УАПЦ). Джерело.

О.Андрій:

Піст – особливий час для християнина, але перш за все, це час духовного очищення, а не дієти, як модно сьогодні говорити. Піст тілесний, без посту духовного, нічого не приносить для спасіння душі. Навпаки, такий піст може бути, навіть, духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від їжі, переймається почуттям власної вищості.

– Як християнину достойно провести піст?

О.Андрій:

– Справжній піст пов’язаний з молитвою, покаянням, з утриманням від пристpaстей і пороків, викоріненням злих справ, прощенням образ. Піст не мета, а засіб – засіб упокорити свою плоть і очиститися від гріхів. Без молитви і покаяння піст стає всього лише дієтою. Святитель Іоанн Златоуст писав, що “один тільки піст не вводить на небо, якщо не має своєї сестри – милостині, оскільки милостиня – це крило молитви; якщо не зробиш молитві крила, то вона не летить, а коли душа окрилена, то вона швидко підноситься на Небо”.

О.Дмитро:

– Церква навчає своїх дітей жити згідно з канонами та правилами, які були встановлені отцями церкви, апостолами та Самим Христом. На сторінках Біблії ми можемо прочитати, що постували старозавітні праведники та Сам Господь Ісус Христос.

Яким повинен бути піст? Він повинен бути не тільки тілесним, але й духовним.

Тіло людини, яка постує, не обтяжується їжею, стає легким, укріплюється для приняття благодатних дарів. Піст скорочує та викорінює бажання грішної плоті, зм’якшує серце, давить гнів, охолоджує та збадьорює розум і, врешті решт, приносить спокій душі.

Коли ми постуємо, як каже святий Василь Великий, відходячи від усякого гріха, знаходячи своїй душі мир та спокій, ми тим самим виконуємо благочестивий борг православного християнина. Від нас Господь не чикає того, щоб тільки постували. Йому не потрібно, щоб ми стримувалися від їжі, але паралельно з тим сквернословили, тримали на когось зло і ненависть.

– З якого віку треба постити дітям і яким чином?

О.Андрій:

– Важливо, щоб школяр, який бажає постити, не був голодним весь день. Це не корисно ні для тіла, ні для психіки. Багато дітей потребують молочної їжі. Але їжа повинна бути приготована максимально просто, може бути навіть без солі – щоб було менш смачно. Майже всі можуть собі дозволити не їсти солодкого, не дивитися мультики, на час посту припинити ті чи інші розваги.

Не гратися комп’ютером, обмежити користування інтернетом. Замінити ці заняття на інші, що вимагають зосередження, а не розслаблення – ось це буде для школяра справжнім зусиллям. Бачачи, як дорослі відмовляються від улюблених страв, дитина сама поступово навчиться себе обмежувати, у неї сформується своя культура посту.

– Як ставиться Церква до вживання продуктів-замінників під час посту (соєве м’ясо і сири – замість м’ясних і молочних продуктів тваринного походження, масло і маргарин виготовлені з рослинних жирів тощо)?

О. Дмитро:

– Вживати продукти-замінники можна. Але у тому випадку, якщо в їхньому складі немає продуктів тваринного походження. Та вживаючи такі продукти, ми повинні пам’ятати і про здоров’я. Барвники, хімічні домішки, стабілізатори смаку, пальмове масло – все це може негативно позначитися на здоров’ї людини.

– Які молитви слід читати під час посту?

О.Дмитро:

– В наш час є безліч молитов, які укріплюють душу та збагачують її своїми теплими словами до Бога. А Бог, через них, допомагає та зцілює наші грішні душі й тіла. Під час посту, людина повинна читати все молитовне правило зранку та перед сном. Перед Причастям, читати канони. Кожен день читати Акафісти, Псалтир та канони. Важливо пам’ятати, молитва – духовний помічник та ключ до покаяння та смирення.

-Чи потрібно подружжю утримуватися від інтuмної близькості у період посту?

О.Дмитро:

– Так. Інтuмні стосунки під час посту церква забороняє. Тому що, перш за все, ми повинні очищати тіло від скверни фізичної, а душу – від скверни духовної. Ми повинні утримуватися від інтuмних стосунків, тим самим, тримаючи себе в чистоті.

О.Андрій:

– Святитель Іоан Золотоустий говорить, що можна і з жінкою бути і молитися, але під час утримання від інтuмних стосунків наша молитва стане досконалішою. Тобто, коли подружжя за взаємної згоди хоче розпочати духовне зростання, то проблема утримання від інтuмних стосунків перейде на другий план. Та якщо одне із подружжя не постить, його “половинка” не повинна відмовляти йому у цьому, щоб не підбурювати іншого до зради і через слова апостола Павла, щоб через віруючу жінку спасався віруючий чоловік.

– Чи для всіх православних християн обов’язковий піст?

О.Дмитро:

– Ні, Церква не має права примушувати постити своїх дітей. Піст – це самостійна згода на відмову від їжі тваринного походження, стримування від плотських похотей тощо. Але якщо йдеться про духовну користь, то так, піст важливий та обов’язковий. Тому що, як навчають нас святі отці, без посту, молитви і праці – неможливо здобути смирення. А смирення, це є одна з найголовніших критеріїв праведності перед Господом.

– Часто можна почути, що людина свідомо відмовляється постити, аргументуючи це тим, що через численні стримання під час посту вона починає ще більше грішити (стає байдужою до усього, або ж навпаки – агресивною, дратується, прискіпується до рідних тощо). Що ви порадили б такій людині?

Читайте також: 10 головних заповідей Великого посту, яких має дотримуватися кожен віруючий

О.Дмитро:

– Будь-який прояв гніву чи агресії є ознакою того, що людина допустилася помилки в пості. Такій людині, є лише одна порада – покаяння та молитва. Якщо виникає така проблема – раджу щиро поговорити про це зі своїм духівником.

– Чимало людей під час gjcne мають День народження, чи день ангела. Як правильно їх святкувати?

О.Андрій:

– Православний християнин може зробити собі застілля з пісними стравами і запросити друзів. Головне, щоб усе було в міру.