fbpx

ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДНЄ: історія і причини хрещення Ісуса

19 січня християни святкують велике церковне свято – Хрещення Господнє. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан.За матеріалами:Храм св.великомученика Димитрія Солунського та за матеріалами:ПРО ГОЛОВНЕ Автор:Михайло Бурчак

У той час,коли Іоан Предтеча проповідував на берегах Йордану і хрестив людей, Ісусові Христу виповнилося тридцять років.

Він також прийшов з Назарета на річку Йордан до Іоана, щоб отримати від нього хрещення.
Іоан же вважав себе недостойним хрестити Ісуса Христа і став відмовляти Його, кажучи: “Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене?”

Та Ісус сказав йому у відповідь: “Облиш нині”, тобто не відмовляй Мене тепер, “бо так належить нам виконати всяку правду” – виконати все за Законом Божим і показати приклад.

Читайте також:Родинна Молитва, яку промовляють у Святий Вечір – 18 січня. Має особливу силу, саме перед Святою Вечерею. Кожне слово, кожне прохання будуть почуті Господом

Тоді Іоан не став перечити і хрестив Ісуса Христа. Після завершення хрещення, коли Ісус Христос виходив з води, раптом розкрилися над Ним небеса, й Іоан побачив Духа Божого, Який у вигляді голуба спускався на Ісуса, а з неба почувся голос (Бога Отця): “Це є Син Мій улюблений, в Ньому Моє благовоління”.

Тоді Іоан остаточно впевнився, що Ісус є очікуваний Месія, Син Божий, Спаситель світу.
(Див.: Мф 3, 13–17; Мк 1, 9–11, Лк 3, 21–22; Ін 1, 32–34).

Хрещення Господа нашого Ісуса Христа святкується Церквою, як одне з великих свят 6 січня (19 січня н. ст.).

Свято Хрещення Господнього також називається святом Богоявлення, тому що під час хрещення Бог явив (показав) Себе людям, що Він є Пресвята Тройця, а саме: Бог Отець промовляв з неба, втілений Син Божий хрестився, а Дух Святий зійшов у вигляді голуба.

А також при хрещенні люди вперше могли побачити, що в особі Ісуса Христа з`явилась не тільки людина, але разом і Бог.

Але навіщо хрестити Того, Кому не потрібно каятися. Іоанн опинився перед непростим завданням. Апостол Петро говорив про хрещення, що це “обіцяння Богові доброї совісти” (1Пет. 3:21).

Читайте також:Купання в ополонці на Водохреща: коли купаються і що потрібно при цьому зробити

Чому ж Ісусові належало хреститися? Таких причин було, принаймні, три.

Перша причина хрещення Месії вказана в Євангелії від Іоанна.

От як про це говорить Іоанн Хреститель: “Я не знав Його; але прийшов хрестити водою для того, щоб Він явився Ізраїлеві” (Ін. 1:31).

Господь Ісус був публічно явлений народові ізраїльському, як Месія саме через водне хрещення. Коли Ісус вийшов з вод Йордану, на Нього у вигляді голуба зійшов Дух Святий, що послужило знаком для Іоанна Хрестителя, за допомогою якого Бог вказав йому Месію.

І не лише це. Сам Отець Небесний промовив громовим голосом ізраїльтянам, які зібралися на Йордані: “Це є Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління” (Мф. 3:17). Таким чином, хрещення дало Ісусові можливість відкрито почати Своє публічне служіння, щоб ніхто не сумнівався в Його обранні і помазанні.

Друга причина хрещення Месії.

“Невже не знаєте, що всі ми, що хрестилися в Христа Ісуса, у cмеpть Його хрестилися?” (Рим. 6:3).

Зрозуміло, що ми хрестилися в Його cмеpть. А в чию ж cмеpть хрестився Він Сам? Адже Він у той час був ще живий. Але пророче служіння нашого Господа якраз і починалося зі свідоцтва про ту cмеpть і про те воскресіння, яке Йому належало зробити.

Наше водне хрещення умовно зображує нашу cмеpть для гріха і воскресіння для нового, безгрішного життя.

Хрещення Ісуса теж означало cмеpть, але тільки за наші гріхи, які Він повинен був пpибити до Голгофського хреста. Так Господь, починаючи Своє служіння, за допомогою водного хрещення чудесно засвідчив про Свою Голгофу.

Читайте також:Голодна кутя або другий Святий Вечір: які страви обов’язково мають бути на столі

Третя причина хрещення Месії.

“Я є путь, і істина, і життя; ніхто не приходить до Отця, як тільки через Мене” (Ін. 14:6).

Ісус став для нас шляхом спасіння і прикладом для наслідування. Він проклав шлях нового служіння, почав його з водного хрещення і дав нам приклад, як його звершувати.

Наша святість полягає в тому, що ми намагаємося наслідувати приклад Ісуса Христа. Спотворюючи і не приймаючи Його хрещення, ми стаємо самоправедними, а наша власна праведність, як писав пророк Ісая, подібна до забрудненого одягу (див. Іс. 64:6).

Напередодні свята встановлено піст. Цей день називається Навечір`ям Богоявлення, Святим вечором, Свят-вечором. У пам`ять того, що Спаситель Своїм хрещенням освятив воду, в цей день освячується вода у храмі, а в саме свято – на річці чи в іншому місці, де беруть воду.

Процесія для освячення води називається Хресним ходом на Йордан.

ТРОПАР СВЯТА

В Йордані хрестився Ти, Господи, і Троїчне явилося поклоніння, Отцівський бо голос засвідчив про Тебе, улюбленим Тебе Сином іменуючи; і Дух, у вигляді голубинім, сповістив слова ствердження. Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив. Слава Тобі.

You cannot copy content of this page