Лінь – не завжди погано. Про що сигналізує організм, і чому необхідно дослухатись

Ми звикли вважати лінь негативною рисою і завжди закликали з нею боротися. А чи варто? Іноді вона є нашою рятівницею. Чому – давайте розбиратися.

Є думка, що людину з мавпи зробила не праця, а лінь. Поміркуйте самі: поки трударі слухняно виконують рутинну роботу, не заморочуючись зайвими питаннями, ліниві міркують над удосконаленням процесу, щоб ту саму роботу можна було зробити якомога швидше і меншими зусиллями. За матеріалами Слобідський край

Не згодні з теорією? Для прикладу пригадайте своїх однокласників. Напевно серед них знайдуться такі собі відмінники-відмінники, які після школи так само відмінно закінчили виш і тепер є відмінними виконавцями, не спроможними на високі злети. І з подивом і задоволенням або ж білою заздрістю пригадаєте одного (а то й не одного) шкільного товариша, який вчився на тверді трієчки, та завжди щось вигадував і винаходив – як зараз кажуть, креативив, – намагаючись якомога меншими зусиллями мати результат. Саме останні багато чого досягли в житті, розвинувши розум завдяки пошуку різних виходів із ситуацій, і тепер є респектабельними бізнесменами і пересуваються на автівках останньої моделі, тоді як більшість слухняних і сумлінних працелюбців дістаються до роботи громадським транспортом. Звісно, що це не правило, але таке трапляється доволі часто.

Отже, лінь – такий собі протест проти рутинної одноманітної роботи і бажання полегшити її виконання для себе, а заодно інколи і для людства. З відносно останніх – саме так було винайдено памперси хіміком-технологом Віктором Міллзом, який, ставши дідусем, був геть розчарований тим, що йому весь час доводиться прати підгузники за малюком. Або створення такої звичної тепер і зручної для нас електронної пошти – лише завдяки тому, що американцю Рею Томплінсону набридло весь час курсувати по офісу і передавати співробітникам інформацію на носіях. Інші винаходи, починаючи від колеса, кожний може навести й сам.

Читайте також: – Дружина не повинна бути для чоловіка тільки хлібом. Не хлібом єдиним живе людина. Як мудра пані чоловіка повернула

Є два типи ліні: пасивна – коли взагалі нічого не хочеться робити, і активна – коли хочеться все швидше зробити і піти лінитися.

Попри негативне ставлення до такого явища, як лінь, категоричне небажання щось робити може бути сигналом про те, що він стомлений і йому треба відпочити. Та часто ми не дослухаємося, відмахуємося й продовжуємо силувати свій організм, змушуючи працювати. Тому слід відрізняти такий стан від ліні. Відчуваєте, що перевтомилися, потребуєте відпочинку – не опирайтеся, побалуйте себе, дайте побайдикувати, і сили повернуться, та ще й примножаться неодноразово. Тільки одна важлива умова: лінуйтеся «якісно», із задоволенням, не звинувачуйте себе у неробстві. Наше одвічне бажання заганяти себе, прагнучи іноді невідомо чого, – прямий шлях на лікарняне ліжко. Усе має бути гармонійно, зокрема, й чергування праці та відпочинку. А завзятим трудоголікам, які звикли вимотувати себе роботою, варто іноді згадувати старий анекдот про те, що найбільше за всіх у колгоспі працював кінь, та головою він так і не став.

Прагніть висипатися, адже, як стверджують психологи, у переважної більшості людей лінь (читай – стомленість) з’являється через збій психологічного годинника. Тому в середньому дорослий має спати близько восьми годин. Але тільки в середньому. Є й такі унікуми, яким достатньо чотирьох-п’яти годин, а коли більше – почуваються млявими, розбитими.

Якщо все ж таки відчуваєте, що ваш стан – не втома, а що саме небажання щось робити – почніть з чогось легкого, такого, що не напружує надто. Так потихеньку втягнетеся і знову будете здатні на великі подвиги.

Якщо не хочеться працювати

1. Налаштуйтеся на робочий процес. Кімната або кабінет мають бути чистими. Звільніть робочий стіл від непотрібних паперів, предметів, натомість любовно розставте та розкладіть все, що необхідно.

2. Прикиньте можливі трудовитрати. Для цього оцініть складність роботи й витрати часу, що потребується на її виконання. Установить для себе годину, до якої має бути зроблено справу і прагніть укластися у відведений відрізок часу.

3. Пропишіть свої дії по пунктах. Якщо ви знатимете, що за чим маєте зробити, процес набуде організованості й зрозумілості. Буде легше робити все послідовно, доводити до кінця одну справу, а потім розпочинати іншу.

4. Поставте справи за їх важливістю. Коли вам потрібно «розкачатися», розпочніть з легких справ, щоб потім стати до «великих звершень». Відчуваєте, що деякий запас енергії ще є, але надовго його не вистачить – зробіть спочатку щось важливе, а потім легко й невимушено розправитеся з дріб’язком.

5. Утримуйтеся в бадьорому стані. Вдалося побороти лінощі? Намагайтеся утриматися і не звалитися знову в обійми ледарства. Робіть хоча б мінімальне зусилля у разі перших його проявів. Скажімо, прокинулися, почуваєтеся бадьоро, голова ясна – не заплющуйте знову очі, змусьте себе встати – побачите, наскільки більше ви зробите за день, ніж звичайно. Недарма мудрий народ придумав прислів’я «Хто рано встає – тому Бог подає».