Любов на сіннику у них така була, що батько Клавдію потім віжками поганяв. Одружитися той лейтенант не збирався, тому що дружина у нього і дитина. А Клавдія голову втратила, думала, з собою забере її. Але після навчань рано вранці з’їхала військова частина. Залишилася Клавдія одна. А незабаром живіт вже був помітний

У Клавдії було троє синів. Але старшого вона любила більше всіх, хоч і говорила, що для неї всі рівнв. Лукавила.

Старшого Гришку народила ще до заміжжя від заїжджого лейтенанта; були вчення недалеко від села і на кілька днів зупинялися військові. Ось і закохалася вона у високого, плечистого і красивого старшого лейтенанта. Любов на сіннику у них така була, що батько Клавдію потім віжками поганяв. Одружитися той лейтенант не збирався, тому що дружина у нього і дитина. А Клавдія голову втратила, думала, з собою забере її. Але після навчань рано вранці з’їхала військова частина. Залишилася Клавдія одна. А незабаром живіт вже був помітний.

І раптом несподівано вискочила заміж за свого, за сільського, – Кольку-тракториста. Клавку він давно любив, одружився, не дивлячись, на її живіт. Дитину, яка від лейтенанта, як рідного прийняв. А потім Клавдія ще двох синів подарувала чоловіку. Хоч і намагалася не показувати виду, але Гришка у неї в любимчиках був, – видно, не забула першу любов.

Гришка був копією того лейтенанта. Прийшов час йому одружитися. Клавдія всім відповідає, що син з ким попало не одружиться, тільки з першою красунею, щоб була під стать йому. А Григорій раптом повідомляє матері, що є у нього наречена Анюта, – агрономом в радгоспі працює.

Клавдія, як почула, так і сіла, слова правильного не могла знайти. Анюта – найнекрасивіша дівка в селі. Ось дивишся на неї, ніби нічого страшного в ній немає. Але риси обличчя якісь грубі: вилиці масивні, губи пухкі, – хіба про таку «красуню» Клавдія мріяла? Не могла повірити, що син таку страхолюдину вибрав. Кинулася відмовляти, пропонуючи до красивих дівок придивитися, а Гришка уперся, як бик у ворота: «Краще Анюти нікого немає на білому світі».

Місяць вона відмовляла сина від некрасивої Анюти. Але Григорій повідомив, що йде до батьків нареченої свататися. Клавдія замовкла, слова більше не сказала. А в день сватання несподівано дала згоду, сказавши, що разом з чоловіком підуть, щоб все по-людськи було. Зрадів Гришка, що батьки на його боці.

Увечері пішли до Анюти. Дівчина причепурилася, хвилювалася. Але тут виходить батько нареченої, сватів привітав і … відмовив їм. При чому, не соромлячись у виразах, сказав, що дочку заміж не віддасть. Ніхто зрозуміти нічого не може: Анюта в сльози, Гришка намагається свою правоту довести.

– Та де це бачено, щоб у наш час, коли люди космос освоїли, дочкі заміж виходити заборонялося? – обурювався наречений. Але батько Анюти на своєму стоїть: – Не потрібен нам такий зять!

Тут Клавдія піднялася і давай за сина заступатися. Загалом, пішли свати ні з чим. Клавдія стала синові говорити, що батьки нареченої норовливі, не хочуть ріднитися.

– Залиш ти її, ба який у неї батько.

Гришка і сам став замислюватися, вирішив до істини докопатися. І докопався! Клавдія думала, ніхто не дізнається, але тільки шило в мішку не втаїти. Дізналася Анюта і Гришкі розповіла, що Клавдія підкупила її батька, який випити любив. Дала йому стільки грошей, що можна весь запас в радгоспі викупити. Ось і влаштував батько Анюти показові виступи при гостях.

Не став Григорій більше свататися до Анюти. Поїхали вони в район і розписалися без всякого весілля. Виділило їм керівництво радгоспу на перших порах половину старого будиночка. А молоді і тому раді! Скільки не ходила Клавдія до них, скільки не кликали переїхати в її будинок, – відмовилися.

… Через десять років у Григорія і Анюти було вже двоє дітей і свій добротний будинок. Обоє в радгоспі на хорошому рахунку були, ось і добилися всього самі, своєю працею. За цей час одружилися і молодші сини Клавдії. Одружилися з красунями. І вже обидва встигли розлучитися. Багато чого в їх сім’ях сталося: і зради були, і скандали, і розчарування. І тільки Григорій жив зі своєю непривабливою дружиною без всяких проблем.

Після народження діток Анюта помітно покращала, її некрасивість, як ніби згладилася. І господинею гарною вона виявилася. Так що ж, виходить, одружуватися треба з некрасивими?

Ні, одружуватися треба з коханими. Для красеня Григорія Анюта стала коханою, ось і одружився з нею. Ну, а Клавдія, вже постаріла, свою некрасиву невістку улюбленого сина в приклад молодшим синам ставить.

Фото ілюстративне з вільних джерел