fbpx
Культура

Масляна 2018: що потрібно зробити в кожен день тижня аби залучити добробут на весь рік

Веселе, смачне і цікаве свято, яке прийшло до нас від древніх слов’ян, українці відзначатимуть з 12 по 18 лютого включно.

Ще з давніх часів кожен день Масляної мав певні назви і значення. Святковий тиждень ділилася на вузьку Масляну, що включає в себе 3 перші дні, і Широку, якій відвели 4 дні.

У перші три дні наші предки поєднували роботу і святкування, а вже в другій половині віддавалися масовим гулянням.

За кожним днем ​​Масляної були закріплені усталені обряди, які проводилися в певній послідовності.

  • понеділок – Зустріч;
  • вівторок – Загравання;
  • середа – Ласунка;
  • четвер – Розгуляй;
  • п’ятниця – Тещині вечори;
  • субота – Посиденьки зовиці;
  • неділя – Прощений день.

У перший день свята, понеділок, зустрічали Масляну. У цей день родичі зустрічалися один з одним. Ходили в гості до хрещених, до сватів, до всієї рідні. Було прийнято кататися з крижаних гірок: чим далі їдуть сані з гори, тим кращим буде врожай за повіррям

Вівторок був відведений під ігри, забави, нестримні веселощі. Загравання знаменувалися тим, що молоді хлопці знаходили собі наречених, і дівчата не залишалися осторонь, крадькома задивляючись на майбутніх наречених.

По середах тещі запрошували в гості зятів і пригощали їх млинцями, тому й ім’я у цього дня таке смачне – Ласунка.

На четвертий день, в “розгуляй”, влаштовувалися цілі маскаради, гуляння на вулицях, веселі ігри на свіжому повітрі. Вони тривали до ранку.

Після тещиних частувань зяті намагалися віддячити їм. По п’ятницях тещі гостювали у зятів, які пригощали їх млинцями і солодощами.

Читайте також: Масляна-2018: що можна і що заборонено робити в ці дні

У суботу було прийнято пригощати рідних чоловіка: молода невістка запрошувала їх до себе в гості, а зовиць (це сестри чоловіка) навіть обдаровувала подарунками.

У Прощену неділю всі просили один у одного прощення, молодята обдаровували подарунками батьків. Завершувалася галаслива Масляна спалюванням опудала, символдовгої зими, якої прийшов кінець.

На Пущенні, чи Сирному тижні немає посту в середу й п’ятницю, кожен день можна вживати молоко, яйця і рибу, але м’яса вже не їдять. У православних храмах починають здійснювати Великопісні служби.

Під час свята українці частіше їли вареники, а не млинці. Але в деяких областях дійсно було прийнято пекти і млинці. Млинці – це символ сонця, завдяки якому наші предки сподівалися скоріше заманити весну в свої краї і розпрощатися із зимою.

Джерело.

You cannot copy content of this page