Медовий, Яблучний і Горіховий Спас 2022: коли і як правильно відзначати

Перший спас називається “Медовий”, “Мокрий” або “Маковей” і настає 14 серпня – того ж дня, що й Успенський піст. За старих часів вважалося, що саме з цієї дати вже можна починати збирати мед, а вживати його допустимо тільки після освячення в церкві.

Назва “Маковій” з’явилася невипадково – люди збирали перший урожай маку на полях, а також освячували воду у відкритих водоймах. Саме тому Медовий Спас ще називається “Мокрий”.

З давніх-давен господині пекли пироги з маком, збирали польові квіти, робили з них букети і несли до церкви, щоб освятити. З цього моменту букети ставали обереговими і захищали мешканців будинку від невдач. Вважалося, що той, хто з’їсть шматочок освяченого пирога з маком, буде здоровим весь рік.

19 серпня, настає “Другий”, “Великий” або “Яблучний” Спас. На цю ж дату випадає ще одне велике церковне свято – Преображення Господнє.

Слов’яни з цього дня починали збір яблук, груш та інших фруктів, а також заготівлю їх на зиму, але якщо фрукти хотілося з’їсти свіжими, то зробити це можна було тільки після походу до церкви. Після цього господині приступали до процесу кулінарії – варили компоти і варення, а також пекли фруктові пироги.

На Яблучний Спас освячувати в церкві можна не тільки фрукти, а й горіхи, мед, цілющі трави, а також овочі.

В самому кінці літа, 29 серпня, настає третій, заключний, Горіховий Спас. Назв у нього більше, ніж у перших двох: “Хлібний Спас”, “Малий Спас”, “Полотняний Спас”, “Спас на полотні” і “Холодний Спас”.

У цю дату прийнято збирати горіхи, починали посів озимих, пекли хліб і готувалися до осені. Можна в цю дату навіть приготувати випічку з горіхами і освятити її в церкві, а потім пригостити бажаючих, бажаючи їм миру і благополуччя.

Згідно з народними повір’ями, якщо на Горіховий Спас людина знайде або випадково купить подвійний горіх – її чекає удача і фінансове благополуччя в наступаючому році.