fbpx
Культура

Особливе свято 40 Святих або сороки: що можна і не можна робити

Щороку 22 березня християни за церковним календарем відзначають свято 40 святих. День 40 мучеників вважається важливим релігійним святом. Цього дня навіть допускається полегшення Великого посту, що триває перед Пасхою 2022. Свято 40 святих ще має назву у народі сороки.

Історично прийнято в цей день вшановувати пам’ять сорока Севастійських мучеників — 40 воїнів римського ХІІ легіону, котрі загинули у 320 році біля міста Севастія (нині турецьке місто Сівас) через відмову зректись християнської віри. Цього дня віряни йдуть до храмів та ставлять 40 свічок, моляться та згадують воїнів, дякують за все та просять захисту від хвороб та негараздів, б’ють символічні 40 поклонів.

В народі день 22 березня називали «сороки». Символічно господині цього дня випікали 40 булочок у формі пташок. Ця випічка має різну назву в різних регіонах країни — сороки, жайворонки, буслики. Назва свята позодить від пернатих невипадково – наші пращури вірили, що саме на 40 святих з вирію повертаються птахи, при чому птахи сорока різних порід.

Що можна робити на сорок святих:

Святкові булочки на 40 святих нанизували на гілочки і розвішували по саду, роздавали дітям або сусідам. Вважалося, що таким чином свійська птиця буде здорова весь рік.

Вважається, що в цей день сорока бере 40 різочок і в’є собі гніздечко. Важливо не руйнувати гніздо і не турбувати сороку, тоді сорока буде оберегом дома, біля якого гніздо.

В День 40 святих або на сороки було заведено звати на гостину: чим більше людей в домі. Гамір та веселощі в домі – до благополуччя.

Дівчата на сороки мали за звичай розірвати сорок ниток і зламати 40 дерев’яних плашок – таким чином швидко проганяли зиму.

В цей день селяли сіяли мак, бо вірили, що йогов рожай буде в 40 разів більший за посіяне. Також робили вареники з маком.

Найбільш популярним та важливим був обряд – топтати ряст. Наші пращури вірили, що той, хто напровесні його потопче, буде здоровий та щасливий протягом року. Саме тому навіть літні та кволі виходили топтали зелень, приговорюючи: «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати».

Молодь в цей день традиційно планувала майбутнє, а також…. гойдалася на гойдалках. Вважалося, що це принесе щастя та гарний рік.

Що не можна робити на сорок святих:

  • Не можна займатися тяжкою фізичною роботою
  • Не можна прибирати житло
  • Не можна прати, шити, займатися ремонтом
  • Не можна позичати гроші

Натомість потрібно дотримуватися Великого посту, як у їжі, так і в помислах. Фізично.

You cannot copy content of this page