Особливий день – Великий вівторок 2022 р. на страсному тижні. Детально

Страсний тиждень – шість найважливіших днів у році в житті християнина. Щодня — особлива служба та особливий сенс.

Цього дня Христос прийшов до Єрусалимського храму і багато навчав у храмі та поза храмом. Первосвященики і старійшини, коли почули притчі Христові та повчання, задумали схопити Його та вбити. Але напасти на Христа відкрито не наважувалися, тому що боялися народу, який вважали Його за пророка.

Утреня Великого Вівторка починається співом тропаря. В основі його лежить притча про десять дів (Мт. 25:1-13). У Великий Понеділок на утрені був ніби лише віддалений крик у ночі: Се Наречений наближається. Він повторюється і тепер, але посилюється і розширюється поступово в наступних піснеспівах і в Євангельському читанні на Літургії: Тоді подібно буде Царство Небесне десяти дів, які, взявши світильники свої, вийшли назустріч нареченому. З них п’ять було мудрих і п’ять нерозумних… Разом із образом дев’ятьох, в Євангелії цього дня пропонуються два інші символи: притча про таланти і пророцтво про Страшний Суд (Мт. 25:14-46).

Це саме те повчання, яке Христос вимовив у цей Вівторок: «Наростаючи і ширячи, розгорнулося те, що планувалося вчора. Вчора був запропонований образ смоковниці, що не дала плоду, і образ цей нині втілився в притчу про талант, який лінивий і лукавий раб приховав у землі; а вчорашня повість про кончину світу нині розгортається в грізну картину Страшного Суду, коли прийде Син Людський і всі святі Ангели з Ним. Про цей страшний і трепетний годинник, що чекає світ, і говорить у значній частині богослужіння Великого Вівторка. Перед кінцем історії, перед всесвітнім Великоднем і таємничим восьмим днем ​​Воскресіння Христового настане «сьомого дня буря», свій Страсний для всього людства тиждень — смерть світу і Страшний Суд…».

Знову на Годиннику ми чуємо читання з книги Вихід та історію про страждання праведного Іова і знову замислюємося над великими паралелями. Смерть Христова стала визволенням нашим від рабства гріху, смерті і дияволу, воістину вона стала великим Виходом з темряви й сіні смертної в Царство Божої Правди та Істини; приклад праведного Йова, який зазнав страждань на межі людських сил, показує нам, що руки злих людей свідомо зробили з Господом і Спасителем нашим Ісусом Христом.

Починається вечірня. Тут теми десяти дів зі світильниками, притчі про таланти та теми Суду лише намічені на богослужінні Утрені розгортається у всій силі та пишноті. Під час співу стихир ми ставимо себе на місце цих дів, ми думаємо, а що ми зробили з талантами, наданими нам Богом і розмірковуємо над тим, чи ми готові до Суду?

Від душевного недбальства задрімавши, не придбав я, Жених-Христос, світильника, що горить чеснотами, і уподібнився до дівчат нерозумним, під час роботи мріючи. Співчутливого серця Твого не зачини від мене, Владико, але струсивши з мене похмурий сон, споруди, і з розумними дівами введи в Твій шлюбний чертог, де чистий голос тих, що святкують і волають безупинно: «Господи, слава Тобі!»

Ось, душа моя, Владика довіряє тобі талант. Зі страхом дар прийми, віддай на зріст для Того, Хто дав тобі, роздай жебракам і придбай цим друга в Господі, щоб стати праворуч від Нього, коли Він прийде в славі, і почути блаженний голос: «Увійди, рабе, на радість Господа Твого!» Удостой її, Спаситель, і мене, що заблукав, за великою Твоєю милістю.

Коли прийдеш Ти в славі з ангельськими воїнами і сядеш, Ісусе, на престолі для розгляду, не розлучи мене з Собою, Пастир Благий: бо пізнані Тобою шляхи праві, а ліві розбещені. Не загуби ж із козлами мене закоснілого в гріху, але прирахувавши мене до вівців, що стоять праворуч, врятуй як Чоловіколюбець.