Поливаний або Світлий понеділок: історія, прикмети та традиції свята

Поливаний, Обливаний або Світлий понеділок святкують на наступний день після Великодня. В давнину хлопці обливали дівчат водою, за що кожна дівчина дарувала писанку. Обряд обливання називали «очищенням».

Також вважали, що звичай обливання пов’язаний із весняним очищенням водою людської душі. Говорили, що вода у Світлий понеділок має цілющу силу, і якщо нею облитися чи хтось облиє, то людина буде здоровою, багатою і щасливою увесь рік.

Облити водою жінку означало “очистити її”, а неодружену дівчину – “наділити ще більшою красою і здоров’ям”. Якщо дівчина поверталася з вулиці додому зовсім мокрою – батьки раділи, адже з’являлася надія на весілля, а значить, треба було вже готувати посаг.

Також другий день свят отримав назву – Волочильний понеділок. Так, як робилися волочильні обходи односельців, люди христосувалися і обмінювалися писанками та пасками.

Кожен день після Великодня в народі мав свою назву: понеділок – поливаний, вівторок – купалища, середа – хороводниця, Нaвський четвер, п’ятниця – прощена, субота – хороводниці, неділя – пoминальна.

В деяких країнах Європи існують схожі традиції: обливати себе та інших людей, а подекуди і будинки, чистою джерельною водою, як символ весняного очищення. Вважають, що для здоров’я добре облити себе чи когось іншого водою, набраною о дванадцятій годині у ніч з неділі на понеділок.

Народні прикмети цього дня:

Якщо у Світлий понеділок безвітряний день і синє небо – чекайте найближчим часом дощу.

День сонячний і безхмарний – таким же самим буде літо.

Вранці падає дощ – літо також буде дощовим.

Перелітні птахи не щебечуть – можливі ще заморозки.

Фото ілюстративне з відкритих джерел