fbpx

Поливаний понеділок: дві речі, які потрібно зробити в перший день після Великодня кожному з нас

Перший день після Великодня в Україні називають “поливальним” або “волочильним” понеділок.

Понеділкові обряди діляться на два окремих дійства: відвідування знайомих (“нести пиріг”), що й дало назву “волочильного понеділка”, та обливання водою – “поливаний понеділок”.

У великодній понеділок люди ходили в гості один до одного – здійснювали своєрідний ритуальний обхід односельців: “христосовались” й обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки – до бабусь, несучи їм гостинці – пироги і яйця.

Беручи зав’язані в клунку калачі і яйця, хресні батьки та інші родичі дякували й просили передати уклін батькам. При цьому у свою чергу клали дітям у вузлик печиво, ковбасу, яйця й інші освячені напередодні в церкві смаколики.

Традиція обливання водою дала ще одну назву цьому святковому дню – “поливаний понеділок”. Обливати когось або самого себе водою на великодньому тижні – це стародавній звичай, пов’язаний із весняним очищенням води. Цей звичай існує (або до недавнього часу існував) і в інших європейських народів. Так, серби у великодню суботу обливають водою будинки, в яких живуть, вірячи, що цим вони виганяють “нечисту силу”. У Боснії в цей день купаються в джерельній воді.

Читайте також: Провідна неділя -час, коли після Великодня Господь на тиждень відпускає дyші пoмеpлuх на землю

В Україні у понеділок парубки обливають дівчат водою – “очищаються”. Вважалося, якщо хлопці якусь дівчину не облили водою, то для неї це є ганьбою. Зазвичай хлопці ходили “зграйками”, заходили в будинок, де була дівчина, і просили батьків, щоб дівчина вийшла на вулицю. Батьки раділи, що їх будинок не обходять “поливальники”, адже це означало, що є надія на весілля. У деяких регіонах дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті не обливали водою.

У Західній Україні звичай обливати дівчат водою у великодній понеділок зберігся досі. Часто можна побачити, що хлопці обливають усіх перехожих, і це стає схожим на звичайне хуліганство.

Примітно, що в давнину обливалися тільки в селах, серед городян цієї традиції не дотримувалися. До того ж обливати можна тільки до обіду, а друга половина понеділка повинна бути присвячена культурній програмі.

You cannot copy content of this page